Икономика

8% от италианците са живели в абсолютна бедност през изминалата година

От Тодор Драганов Тодор Драганов Международен редактор

Това може да изглежда като обикновен супермаркет, но всъщност е един от малкото магазини в Рим, където хората в нужда могат да получат безплатни продукти. 

Според статистиката в Италия един на всеки 12 души в страната е живял в абсолютна бедност през изминалата година. Броят на хората, които не могат да си позволят основни продукти като храна и облекло, продължава да се увеличава.

Витория е част от тях. Тя разчита на пенсията си и идва тук веднъж месечно.

 

Слава Богу, че имам къща, която родителите ми ми оставиха, но тези, които изкарват по 400 Евро на месец и трябва да плащат наем, да пазаруват за храна и да плащат сметките си, кажете ми, как се очаква те да оцелеят? Засрамена съм, защото изглежда сякаш прося. Много пъти съм избирала да не дойда и просто да пропусна едно хранене.

Витория Лучиани, пенсионер

Маргарита работи за благотворителната организация, която стои зад инициативата и освен това осигурява хранителни продукти на хиляди семейства.

 

След първия локдаун нашата дейност се увеличи драстично и заедно с това получихме по-голям брой дарения. Така от 150 домакинства месечно започнахме да помагаме на около 800 всеки уикенд. От началото на войната в Украйна броят на нуждаещите се рязко нарасна и продължава да расте постоянно.

 Маргарита Вендети, служител в Нона Рома

Сред хората, които разчитат на тази помощ, са не само пенсионерите, но и работещите.

 

 

Единият от факторите е високата инфлация. Както знаем, инфлацията се отразява на фиксираните доходи и хората с ниски заплати. Освен това Италия е една от най-големите държави в Европа, чиято икономика не е отбелязвала голям растеж от доста време. Друга причина са ниските заплати.

Джовани Фарезе, декан в Европейския университет в Рим

Семействата в затруднено положение обвиняват правителството за понижаването на социалните помощи. Ако погледнем към останалата част от Европа, положението също не е розово. Въпреки това според Евростат италианците са изложени на по-голям риск от бедност, отколкото хората в други държави.