Турция изтегли посланика си от Израел
Турция извика посланика си в Израел за консултации заради хуманитарната криза и продължаващите израелски нападения в ивицата Газа, съобщиха световните агенции, позовавайки се на Министерството на външните работи на Турция.
Анкара предприема хода заради „хуманитарна трагедия в Газа, причинена от продължаващите атаки на Израел срещу цивилни", се посочва в съобщение на турското ведомство.
Министерството изтъква също така като мотив за решението си „отказа на Израел“ да се вслуша в „призивите за прекратяване на огъня“ и за осигуряване на „продължаващ и безпрепятствен поток от хуманитарна помощ“.
Израелските представители в Турция напуснаха страната миналия месец от съображения за сигурност след протестите в Турция в подкрепа на палестинците. По-късно Израел каза, че е изтеглил своите представители за оценка на двустранните отношения, предава БТА.
„Нетаняху го отписахме“
По-рано пред съботния ден пък турският президент Реджеп Ердоган заяви, че прекъсва контактите си с израелския премиер Бенямин Нетаняху поради действията на Израел в Газа. „Нетаняху вече не е човек, с когото можем да говорим. Ние го отписахме“, цитираха турските медии думите на Ердоган.
Все пак държавният глава на югоизточната ни съседка уточни, че Турция няма да скъса дипломатическите отношения с Израел.
Пълното прекъсване на връзките не е възможно, особено в международната дипломация.
Ердоган допълни, че шефът на разузнавателната агенция Ибрахим Калин е начело на усилията на Турция да посредничи за прекратяване на войната.
„Ибрахим Калин разговаря с израелската страна. Разбира се, той също преговаря с Палестина и Хамас“, каза турският президент, но подчерта, че Нетаняху носи основната отговорност за насилието и е „изгубил подкрепата на собствените си граждани“, предаде БГНЕС.
„Това, което той трябва да направи, е да направи крачка назад и да спре това“, каза Ердоган.
Влошаването на отношенията между Турция и Израел се случва на фона на опитите на Тел Авив да смаже Хамас като отмъщението за нападенията на 7 октомври, при които според официални дани бяха убити около 1400 души в Израел, предимно цивилни, а около 240 души бяха взети за заложници. Тази седмица израелските сили обкръжиха най-големия град в Газа, следвайки плана си за сухопътна операция в ивицата. Междувременно Министерството на здравеопазването в Газа, което се управлява от Хамас, казва, че над 9400 жители на Газа, предимно жени и деца, са били убити оттогава на израелските удари и засилващата се сухопътна операция.