Работодатели и служители в спор „за“ или „против“ хоум офиса
Радослав Пашов е част от голяма мулти национална фирма с над 200 служители и офиси в САЩ, Обединените арабски емирства и Европа. По време на пандемията 70% от екипа му работи от дома си. След края и обаче всички се връщат в офиса. Защото според него от дома си служителите не са достатъчно ефективни.
Истината е ,че всеки си позволява да стане малко по-късно, да си стои по пижамка. А времето, през което трябва да ви се обадя и вие сте другаде и не си вдигате телефона – това е изгубено време.
Друг проблем според Радослав Пашов е липсата на контрол.
„На хартия всеки може да прекара 8 часа, въпросът е как са изработени тези часове, тука контролът се губи. Според сегашното законодателство, ако нещо се случи на служителя, докато той е хоум офис, отговорност за това ще понесе неговият работодател. И това е проблем“, посочва Пашов.
Радослав Пашов - финансов директор на голяма фирма - Представете си, че някой живее в къща, в която окачения таван не е ок, но ние не може да го знаем това и да го контролираме. И таванът падне и човека си удари главата – къде е нашата вина в този случай?“, пита работодателят.
Нели Митева започва да работи от дома си в началото на пандемията. Първата година живее в Лондон, където е офисът на фирмата, но малко след това с приятеля си се прибират в България. Работи всеки ден от 9 до 17:00 часа и отговаря за екип от 20 души.
Изключително съм щастлива, че имам тази гъвкавост да мога да работя от тук, да работя от курорт, от което място си пожелая.
Масова практика при фирмите от Великобритяния е чрез различни системи да контролират служителите си, разказва Нели, която е служител в британска фирма.
„В нашата фирма има система в която служителят сам вкарва часовете, които е разработил“, обяснява тя.
Според тяхното законодателство при злополука в домашни условия може да се търси наказателна отговорност от работодателя.
„Работата в къщи в този аспект е същото като работата в офис, при всяка една злополука работодателят може да носи наказателна отговорност, ако това бъде доказано след съответната процедура“, коментира тя.
У нас, правителството, бизнесът и синдикати вече обсъдиха мерки, с които да подобрят правата на работещите от разстояние и на работодателите.
„Служителят, който работи от разстояние или хоум офис ще може да определи конкретно място в дома си, което да се счита за негово работно място. Това означава,че ако на това място настъпи трудова злополука, то тя ще бъде считана за трудова“, казва Величка Микова, национален секретар на КНСБ.
Предстои предвидените промени да бъдат гласувани от кабинета „Денков“.