Златен медал и пето място за Боряна Калейн в САЩ

От Димитър Петров Димитър Петров Редактор
Kalejn Снимка: Българска федерация по художествена гимнастика

Златен медал във финала на обръч и пето място във финала на топка – това е равносметката от първия ден на Световните игри по художествена гимнастика в Бирмингам, САЩ.

Боряна Калейн направи две много силни квалификации и влезе на финалите и на двата уреда с първа оценка. Представянето ѝ на обръч бе оценено на 35.400 точки, което е най-високата оценка до момента в турнира.

Във финала на обръч Калейн също игра много силно и с оценка от 34.400 успя да спечели златния медал. След нея се наредиха София Рафаели от Италия и Фани Пигницки от Унгария.

Във финала на топка Боряна допусна грешки и се класира на пето място. Златото отиде при Дария Атаманов от Израел.

Втората ни представителка на турнира Ева Брезалиева не успя да се класира на финалите на двата уреда.

Състезанието продължава тази вечер с квалификациите и финалите на лента и бухалки. Според правилата на Световните игри не се играе многобой. В турнира по художествена гимнастика се раздават медали само на финалите на четирите уреда – дисциплините, които не влизат в програмата на олимпийските игри.