Икономика

Как сами ще си купуваме ток на свободния пазар

От Георги Карамфилов Георги Карамфилов Репортер

Денят на Марио Маринов всяка сутрин започва с чаша кафе. Докато чака водата да се затопли пуска сушилнята, за да може да спести време и да свърши повече домакински задачи. Общото между всички задачи е, че изискват ток. За битовите потребители електроенергията е нещо, за което не мислят често. Всеки месец си плащат сметките и токът не спира. Не така ще стоят нещата след 2026 година, когато Марио ще трябва сам да си намери доставчик на електроенергия и да подпише договор.

 

Не, в интерес на истината за първи път чувам подобно нещо, може би моя е грешката, че не съм се информирал сам, това е моя информация за мен. Даже не знаех, че има ултиматум до 2026 година.

Марио Маринов

На пръв поглед звучи сложно, но за да придобием повече яснота, попитахме експерт.

„Първоначално няма да има никаква промяна, но до 2026 всеки ще трябва да си избере доставчик и да подпише договор, който да отговаря на неговото потребление. Ще има информационна кампания, която да им разясни как точно да направят най-добрия избор“, обяснява енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Констанца Рангелова.

„Според мен тук топката в полето на електроразпределителните дружества, защото те трябва да проявят инициатива и да направят нещата лесни за обикновените хора. В България населението е застаряващо, така че щом аз не съм разбрал, вероятно старите хора също не знаят“, казва Марио.

В новите промени в закона за енергетиката законодателите предвиждат и механизъм за подпомагане на битовите потребители. Но те трябва много да внимават какво им е потреблението.

„В периода до тогава, те ще имат компенсации. Те ще бъдат на база потребление, който консумира повече, ще получава по-малко компенсации“, обяснява Рангелова.

Важно е да проверим и кой уред колко харчи, за да не ни излезе сметката крива.

„Ами средно е към 50-60 лева. Единствено август имаше няколко седмици, които бяха по-горещи, тогава пускахме климатиците. Имайте предвид, че ние имаме 3 климатика и през този период сме ги пускали за охлаждане. Около 80 лева беше сметката. Най-много харчат бойлера, печката, пералнята и сушилнята“, пресмята Марио.

По думите му около 5% от бюджета му на месец отиват за сметките на ток. 

Генадий Мегалицки е украински майстор ключар, който живее и работи в България от 2021 година. Държи малка работилница за ключарски услуги в Студентски град. Генадий Мегалицки вече е на свободния пазар на електроенергия.

 

Всяка година сметката за ток става малко по-голяма, но това е инфлация. За същия месец миналата година съм платил 71 лева. Тази година е 95 лева. 20 лева се е покачила цената.

Генадий Мегалицки

Генадий разказва с оптимизъм, но всъщност скокът му в сметките за ток с 20 лева за една година при същото потребление е само за една година. Дали причината е в свободния пазар.

„ Бизнес потребителите са изцяло на либерализирания пазар от 2021 година. Проблемът беше, че особено потребителите на ниско напрежение бяха изпратени точно в разгара на енергийната криза на свободния пазар, нямаха време нито информация да си изберат доставчик и попаднаха на доставчик от последна инстанция“, разяснява Констанца Рангелова.

Идеята на свободния пазар е да има много търговци на ток и всеки да избира според потребностите си с кого да сключи договор. А самата конкуренция между търговците да държи цената ниска. Генадий обаче има своите съмнения.

„Аз мисля, че производителите на ток няма да станат повече. Може да има някакви междинни търговци, които да купуват и после да продават на по-висока цена. И това да оскъпи тока. Може и така да стане“, съмнява се Генадий.

„Тук трябва да правим разлика между операторите на електропреносната мрежа и компаниите, които могат да я използват, за да стигнат до потребителите. Както при мобилните оператори се използва една и съща инфраструктура, но предлагат различни услуги. По същия начин ще бъде и с тока“, казва Рангелова.

За да бъде цялата нужна информация достъпна, държавата би могла да създаде платформа, на която всички компании да публикуват условията и офертите си, смята Костанца Рангелова. По този начин всеки ще може бързо и лесно да направи своя избор. А ако се чудите какво ще прави КЕВР – регулаторът ще се превърна в нещо средно в КЗП и КЗК, но само за електроенергийния пазар.