ВАС бетонира Борислав Сарафов като временен главен прокурор
Върховният административен съд втори път и вече окончателно отхвърли жалбата на министъра на правосъдието Атанас Славов срещу избора на Борислав Сарафов за временен главен прокурор. Петчленен състав посочи, че правосъдният министър няма правно основание да оспорва решението на Прокурорската колегия. Върховният съд дава становище и по основния спорен въпрос - дали изборът на и.ф. главен прокурор е правомощие на Прокурорската колегия към ВСС или на Пленума. Съдът е категоричен - решението се взима от Прокурорската колегия.
На 12-и юни след многочасово заседание, продължило в два отделни дни, Пленумът на Висшия съдебен съвет взе решение да предложи на президента Румен Радев да разпише указ за освобождаването на Иван Гешев от поста главен прокурор. Причината - Гешев е уронил престижа на съдебната власт, използвайки израза "политически боклук". Три дни след решението на ВСС държавният глава издаде указа и така Иван Гешев стана първият предсрочно отстранен главен прокурор. Това се случи във вечерните часове на 15-и юни, което означаваше, че на следващата сутрин главен прокурор нямаше.
Към обяд във Висшия съдебен съвет на заседание се събра Прокурорската колегия. В сградата на кадровия орган пристигна и Атанаска Дишева от Съдийската колегия, която сподели на влизане, че очаква заседание на Пленума.
Пленумът обаче не заседава. Направи го Прокурорската колегия, която относително бързо се обедини около мнението, че Борислав Сарафов отговаря на изискванията за и.ф. главен прокурор - дотогава заместник е на Иван Гешев и е по-опитен на заместническия пост от останалите му колеги. Прокурорската колегия избра Борислав Сарафов.
Последваха бурни дискусии кой има право да избира и.ф. главен прокурор - дали произнеслата се Прокурорска колегия или Пленумът на ВСС. Темата дори бе повдигната и подробно разисквана на следващото заседание на Пленума, когато кадровиците взеха решение да не се произнасят по въпроса на кой орган принадлежи това решение.
Министърът на правосъдието Атанас Славов обжалва избора на Сарафов пред Върховния административен съд в края на юни. Двайсет дни по-късно тричленен състав на съда отхвърли жалбата на министъра, казвайки му, че няма правен интерес да жали. Определението обаче не бе окончателно и Славов отново го обжалва в началото на август. Така се стигна до финалното произнасяне от петчленен състав на Върховния административен съд.
Мотивите
Магистратите посочват, че изборът на и.ф. главен прокурор е процедура, която не е аналогична на назначаването на титулярен административен ръководител на държавното обвинение.
"В настоящата хипотеза съответната колегия на ВСС, в случая ПК на ВСС, определя един от заместниците на главния прокурор за изпълняващ функциите на главен прокурор, до избирането по законоустановения ред на нов главен прокурор", пише Върховният административен съд.
Върховният съд отново отбелязва, че министърът на правосъдието няма правен интерес да обжалва избора на Сарафов.
"Министърът на правосъдието не е от кръга на субектите, имащи право да предлагат някой от заместниците на главния прокурор. При липсата на такова правомощие, той не е от кръга на субектите, които могат да оспорят решението на Прокурорската колегия", добавят от съда.
Решението на Върховния административен съд прекратява окончателно споровете около избора на Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор. Той изпълнява временно длъжността почти четири месеца.