Икономика

Мароко е домакин на срещата на МВФ и Световната банка

От Габриела Беличовска Габриела Беличовска Международен редактор

Месец след опустошителното земетресение, Маракеш е домакин на годишната среща на Международния валутен фонд и Световната банка. За първи път от десетилетия тези разговори се провеждат в Африка. 

Но Мароко тепърва възстановява вековните села, които потънаха в руини. Някои хора, които останаха без дом след труса, не искат да заминават. Но няма и къде да останат. 

 

Предпочитаме правителството да ни премести тук. Имаме земя и ферми, от които не можем да се откажем. Отдавна сме отдадени на нашата култура.

Мохамед Ел Асри, жител на мароканско село

Местните архитекти казват, че има два типа сгради в разрушените населени места. 

 

Едните са бетонни, с доста нова архитектура. Някои не отговарят на стандартите, но изглеждат доста здравти и модерни. Доста от тях се сринаха. Това е катастрофално. Имаме и т.нар. неконвенционална, народна и традиционна архитектура, която е по-издръжлива. На места обаче и тя беше засегната.

Салима Наджи, архитект и антрополог

Рабат обяви, че в следващите 5 години отпуска над 11 млрд. долара в подкрепа на засегнатите от трусовете повече от 4 млн. души. По-рано крал Мохамед VI заяви, че е важно властта да се вслуша в искания на хората и подчерта, че трябва да се зачита "уникалното наследство" в региона.