Наш ученик в топ 10 в света с научна публикация за подобряване на изкуствения интелект
Това е история за успех на световно ниво, постигнат от един ученик. Неговата статия за подобряване на изкуствения интелект е публикувана и участва в реномирана конференция, която е в топ 10 в научните публикации в различни сфери. С Георги Пашалиев ни среща Анелия Джамбазка.
Винаги съм се занимавал с математика. Винаги съм обичал да виждам как математиката може да се приложи в различни сфери на науката, и съответно това ме запали по изкуствения интелект в последствие. Това което най-много ми допада е ИИ е спомагането за това той да бъде по-силен и поверителен и запазване конфиденциалността на данните.
Това е Георги Пашалиев. Едно момче в 12-ти клас, чието име тепърва ще се чува, заради интересът му към подобряването на изкуствен интелкт. Георги е част от първата стажантска програма STARS на института за компютърни науки INSAIT. Георги записва името си сред авторите на NeurIPS (Нюрипс) – най-реномираната научна конференция за изкуствен интелект в света и в топ 10 измежду всички сфери на науката, което е исторически успех за български ученик.
Ние за първи път съчетаваме машинното обучение с теория на игрите. Всъщност по този начин успяваме от една страна да създадем успешни стратегии в машинното обучение, и освен това да предпазим от потенциалното злоупотребяване от страна на част от участниците в самия модел, в който ние работим.
Освен Георги, в стажът има още трима ученици. Рени Паскалева от Първа частна математическа гимназия, Теодора Тодорова от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ в Бургас и Мария Дренчева, която също е СМГ.
Ние и сега виждаме, че почти всички области в нашето битие се афектират по някакъв начин от ИИ. Мисля, че до голяма степен нещо което ще бъде полезно е ИИ да навлезе и в медицината. Защото по този начин ще могат да се правят диагностики и да се диагностицират пациентите. Мисля, че навлизането в ИИ ще бъде много полезно, защото ще спасява животи.
Тази програма всъщност е уникална и в световен мащаб, защото много рядко, аз поне не знам за друга такава програма в Европа, където учениците имат възможност да влязат директно в тези изследвания. И това което я различава от другите програми, е че програмата всъщност не е за ученици. Там всъщност се работи по тези проекти. Те работят в ИНСАЙТ и учениците се включват в тези проекти. Т.е. не се намалява трудността, само за да стане възможно за ученик. Така тези ученици по много по-реалистичен начин се допират до изследванията на това ниво.
Д-р Никола Контантинов е един от менторите на учениците в първата академия.
„Основното винаги е дискусията. Най-важно е да се дискутира много, да се гледат различни аспекти на проблема, ние наистина се опитваме да успокоим участниците и да ги накараме да се почувстват добре дошли. Независимо, че се занимаваме с модерни научни теми, доста трудни математически задачи, много от задачите могат да се формулират с математика на училищно ниво и в същността си, те са просто математически задачи, каквито учениците са свикнали да виждат“, каза д-р Никола Константинов- ментор в Академията за ученици на INSAIT
Именно менторството на преподавателите вдъхновява Мария да тръгне по стъпките на разработването и на свой проект.
„Ако си представим, че имаме няколко химически лаборатории и всяка от тях има някаква молекула, някакво лекарство, която по някаква причина иска да запази конфиденциално, е възможно чрез идеята, която разработваме тук, тези химически лаборатории заедно да тренират модел върху своите данни, който да създава лекарства с определени свойства и да класифицира някакви молекули по такъв начин, че все пак данните да останат конфиденциални“, допълва Мария Дренчева.
Георги започва със стаж към университета ETH в Цюрих миналото лято, преди да стане част от школата на INSAIT.
„Следващата година 2024 г. Ще има 10 свободни места, именно за ученици в училищното образование и аз ги поощрявам да кандидатстват“, казва Георги.
„Ние смятаме, че силните ученици на България трябва да се занимават със състезания, математически състезания. България има много добре развита система за математика, информатика, математическа лингвистика, физика, химия и т.н., и смятаме че това е стратегически важно за България. Тази програма дава възможност на учениците да видят какво ще се случи с тях, даже след бакалавър и след магистър, защото така работят най-силните изследователски лаборатории в света. Т.е. рой им дава посока“, допълва проф. Вечев.
И Георги и Мария вярват в силата на труда и постоянството, в постигането на мечтите.
„Тук определено има много голямо пространство за развитие. Това е наистина голямо море от знания и от различни задачи и изследвания, които могат да се правят. Лично аз не съм решила къде ще уча, но съм категорична че даже и да е в чужбина, след това искам да се върна в България, за да приложа знанията си тук. Всъщност INSAITе прекрасно място, където се прави наука на световно ниво“, кава още Мария.
Мисля да кандидатствам в някой западен университет с приложна математика, компютърни науки и икономика. Искам да получа образование и след това да се върна в България, защото България се нуждае от хора, които да помагат за нейното развитие.
Институтът INSAIT е част от водещата европейска инициатива за изкуствен интелект ELLIS. С това България стана първата страна в Източна Европа, която влиза в мрежата, където членуват Оксфорд, Кембридж, Макс-Планк и други.