Убиецът на Абе измайсторил оръжие, изстрелващо 6 куршума наведнъж
Продължава разследването на убийството на бившия японски премиер Шиндзо Абе. Това става на фона на изборите в Япония за горна камара на парламента.
Разследващите установили, че самоделното огнестрелно оръжие, използвано при нападението срещу бившия японски премиер Шиндзо Абе, е било пригодено да изстреля шест куршума наведнъж.
В неделя сутринта 41-годишният Тецуя Ямагами, който беше задържан на мястото на нападението, беше предаден на прокуратурата. Той беше обвинен в убийство. По време на разпита мъжът разказал, че оръжието му е направено от две метални тръби, свързани с тиксо, като във всяка метална тръба е поставил капсула с 6 куршума и барут. Ямагами обяснил, че е направил оръжието с две тръби или цеви, тъй като имало риск от грешка. По думите на мъжа той е правил и оръжия с три, пет и шест тръби.
Носил е чанта за рамо, изработена от плат. Вероятно е носил пистолета в тази чанта във влака. Мога да го опиша само като спокоен. Нищо повече. Не можем да разкрием повече подробности. Разследването продължава.
Дупки от куршуми бяха открити и по кола, паркирана на 20 метра от мястото на нападението срещу бившия премиер. Шиндзо Абе беше нападнат на 8 юли в японския град Нара, докато изнасяше реч на предизборно събрание. Безработният 41-годишен Тецуя Ямагами, бивш военен, е стрелял два пъти зад гърба на политика, от разстояние около 10 метра. Абе беше откаран в болницата на Медицинския университет в Нара и почина пет часа по-късно. Политикът беше на 67 години.
Мъжът, арестуван за убийството на Шиндзо Абе, бил убеден, че бившият премиер на Япония е свързан с религиозна група, разорила финансово майка му. Така политикът стана жертва на атентат за пръв път в следвоенната история на страната.
В същото време избирателите в Япония гласуват за Камара на съветниците – горна камара на парламента. На всеки три години нейният състав се обновява наполовина. В момента там заседават 245 съветници. Кандидатите се борят за 125 кресла.
Според политолози борбата ще се развие основните между трите водещи партии в Япония.
Десноцентристката ЛДП начело с премиера Фумио Кишида обещава да вземе мерки за възстановяване на икономиката, пострадала от пандемията, да подкрепи бизнеса и малоимотните, да укрепи положението на средната класа и да стимулира потреблението. Освен това смята да увеличи бюджета за отбрана, съответно и военния потенциал на страната.