Д-р Александър Симидчиев: Има проблем с конкурса за директор на „Шейново“
Не само бюджетът на столицата напряга отношенията между ГЕРБ и ПП-ДБ в София, но и конкурсът за директор на болница „Шейново“.
Това коментира в студиото на „Добро утро, Европа“ д-р Алекандър Симидчиев – депутат от ПП-ДБ и заместник-председател на Здравната комисия в парламента.
„Когато има неща, които не са направени по правилата, няма как да ги подкрепяме. Трябва да има чуваемост. Беше отказано едни протоколи от решенията за конкурса за директор на „Шейново“ да се дадат от шефа на здравната комисия в Столична община на нашите представителите в СОС. Това говори, че има проблем“, каза д-р Симидчиев.
Искаме да сме партньори (с ГЕРБ – бел. ред.) прозрачно и по законосъобразен начин. Няма как да си сътрудничим за непрозрачни неща.
По думите на д-р Симидчиев има достатъчно широка подкрепа за конституционните промени, включително за това съдийската колегия във ВСС да има много по-голяма самостоятелност и да се повиши отчетността на прокурорите.
„Ще подкрепяме всички идеи, които ще доведат до по-добро функциониране на съдебната система, без значение от коя партия идват“, подчерта депутатът.
Според д-р Симидчиев липсата доскоро на законова регулация на телемедицината е било голям проблем.
„Така не можеше да има правни последици от нейното практикуване, като например тя да може да бъде реимбурсирана от НЗОК“, посочи той.
Въвеждат се правила, както за средствата на осъществяване, тоест платформите, през които се осъществява телемедицината, така и относно това кои могат или не могат да я практикуват.
За да практикува някой телемедицина, той трябва да е правоспособен лекар по хуманна или дентална медицина и да е регистриран в съответната професионално-съсловна организация в България.
„Който иска ще може да направи такава платформа. Вменяваме задължението на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ да контролира качествата и изискванията на всяка една от предложените платформи и когато те бъдат регистрирани по съответния ред и се знае, че няма да има изтичане на данни от там, тогава тези платформи могат да бъдат използвани от произволен правоспособен лекар, стоматолог или медицински специалист, който иска да доставя такава услуга“, обясни д-р Симидчиев.
„Имаме научни данни, че когато става въпрос за първа помощ, възможността хора без квалификация да я окажат, може да спаси живот, докато ако те нямат право да го направят, може да се въздържат, което да доведе до загуба на живот. Няма как до всеки дефибрилатор да има медицински специалист“, коментира още той.
Вижте целия разговор във видеото.