Общество

Пробите в Царево показват, че и питейната вода, и тази в морето, са негодни

От Елена Танева Елена Танева Кореспондент

Трите проби на водата на регионалната здравна инспекция, както и тази на ВИК са категорични че физико-химичният анализ и микробиологията сочат за лоши стойности. Очакват се резултатите и на четвърта проба, която да покаже стойностите на водите от всички 11 плажа в регион Царево.

12 населени места имаме освен Царево и обхвата на пробонабирането той се разширява. Ако от едно населено място е имало една точка две, то сега са три четири точки. но наистина са лоши показателите. Ако на едно място са малко по-добре микробиологията, то физико-химията е зле. Или мътността на водата не е в ред, мътността на водата това са металите.

Георги Паздеров - директор на РЗИ Бургас

А иначе помпените станции вече работят на пълни обороти, като се очаква до седмица напълно да бъдат отстранени щетите по съоръжението в Царево.

Пречиствателните съоръжения на Китен и на Лозенец работят без да са прекъсвали за момент. помпените станции на селищната система бяха прелели и бяха спрели да работят, но това от два дена не е така. Вече почистени са и функционират.

Павел Маринов - началник РИОСВ Бургас

„Пречиствателната станция на Царево до преди два дена не работеше също. Сега в момента е възстановен около 85% от капацитета ѝ“, допълни Маринов.

И все пак от Екоинспекцията отправят апел.

„По добре да се изчака. Водите видимо започват да променят цвета си, от кафяви започват да стават леко синкави. това трябва да продължи като период и до това време не е добре да се рискува и хората да се къпят защото трябва да са сигурни за здравето си“, посочи Маринов.

Последните проби сочат че, ако се изкъпем в морето и не погълнем вода, може да се разминем с тежък стомашно-чревен проблем, но ако погълнем морска вода или такава от водопреносната система към този момент опасността е много по-голяма.

„Сега в момента ентерококите са много повече в морето. Тоест имаме от реките замърсени води които, не е прясно органично замърсяване а е старо, което се е вляло. А за питейната вода се следят и микробно число, следят се там пък ешерихия коли въобще не трябва да има, не трябва да го обсъждаме изобщо, само е допустимо едно микробно число. Но там се следят колиформи, ешерихияколи, ентерококи, и естествено физико-химия. Следят се всички метали“, отбеляза директорът на РЗИ Бургас Георги Паздеров.

Здравната и екоинспекцията са в постоянен контакт с екипите на ВИК, които са категорични че не може да бъде посочен точен период на възстановяване, но извънредните проби на водите ще продължат всеки ден.

„Природно бедствие с такъв мащаб и толкова продължително да не отговаря на изискването на наредба 9 за водата за пиене толкова продължително не е било. Знаете че е имало и желязо повече във водата в началото на всеки сезон, но всичко това се е преодолявало или с ударно хромиране, което се проследява, след това хлориране се проследява за да може да мине известно време и да се използва водата за питейни цели“, каза Паздеров

Междувременно от наводненията са се активизирали четири свлачища в Ахтопол, три от които по крайбрежната алея. Тревогите на местната администрация са за бързи ремонтни дейности, които да предотвратят нова трагедия.