Политика

Политолог: Някъде там на масата стои все още имунитетът на Борисов

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Най-вероятно президентът ще приеме протегната от премиера ръка на думи, но на дела едва ли. Не мисля, че този жест е искрен, но е необходимо да се върне една нормална комуникация между институциите. Според мен обаче ще продължим по старо му.

Това каза в студиото на Euronews Bulgaria политологът Милен Желев.

Предложенията за орязване на правомощията на президента се правят заради Радев, тъй като при други обстоятелства, ако човекът беше наш човек, това нямаше да се случва. Не мисля, че има дългосрочна визия как трябва да функционират държавните институции у нас. Всеки на арената на политиката прави краткосрочни, а не дългосрочни промени.

Не е толкова проблемна Конституцията от зората на прехода и няма нужда от съществени промени. Мандатът на Радев си тече и най-вероятно ще е последен, независимо дали ще направи собствена партия. Мисля, че е буря в чаша вода.

Темите за националния празник, които поляризират обществото, но ги отдалечават от истинските им проблеми, са удобни за всички партии. Референдумите са опасни за българската демокрация, колкото и парадоксално да звучи – българите днес ще гласуват по един начин, утре по друг под емоция. Както по този въпрос, така и по повод Паметника на Съветската армия, политиците трябва да са по-последователни, а не когато им се струва удобна ситуацията.

Правителството не изглежда стабилно, но това не значи, че ще рухне утре. Не е невъзможно това правителство да издържи повече от очакваното.

Преди се говореше за авторитарната власт на Борисов, сега на Радев, като и в двата случая говорим за евтин популизъм.

Моето мнение е, че някъде там на масата стои все още имунитетът на Бойко Борисов.

Управлението кара на автопилот, защото чака да яхне вълната от недоволство от спонтанни трагични случаи. Ако имаше истински държавници, те щяха да задават тона на общественото мнение.

Вижте цялото интервю във видеото.