Психолог: Ставаме агресивни когато се браним от непоносимостта на реалността
Обществото не деградира, защото не е едно тяло, а множество сложни подсистеми. Хората стават агресивни, когато искат да се бранят от непоносими за тях части от реалността.
Това коментира в студиото на Euronews Bulgaria психологът д-р Пламен Димитров.
Ние не подозираме колко лесно е да се изтърка този слой култура и умения, особено когато не са и създадени, а това се случва в семейството и възпитанието.
Институциите са узаконеното насилие, което позволява да се подържа ред, когато не се решават проблемите. Когато в едно общество има хронична криза, когато 80% не могат да покрият екзистенциалните си хигиенни нужди, тогава има тревожност, гняв и при определени обстоятелства хората са склонни към агресия. Това, което се случва в Африка се случва и тук. Това означава, че сме се африканизирали, ако погледнете качеството на живота.
Нещо, което ни се случва в обществото - вижте колко ни е пъргаво ни е вниманието и колко бързо минават проблемите, които ни травмират. Днес този случай, след три дни друг.
Нашата прогноза е мрачна. Скачаме от тема в тема, вентилираме емоции, търсим виновни, но не търсим мерки как това да не се случва. И стигаме до това на кое обръщаме внимание.
Практиката показва, че имаме институционална недостатъчност, но практиката показва, че човекът не е в центъра на обществото и вниманието. Управляващите са измествали общественото внимание към ужасяващи теми – когато хората са треовжни, близо до смъртта, катаклизми, политически битки, тревожността предизвиква самозащита. Може да агресираш към саморазправа. или пък търсиш вина в различните, малцинства, цепене на хората и способността им да решават колективно проблемите си. Така се управлява лесно едно разкъсано общество. Това е ситуацтяа в целия свят, не само в България.
Вижте цялото интервю във видеото.