Бразилия се бори с рекордни горещини четири месеца преди настъпването на лятото в страната
Въпреки че до лятото в южното полукълбо остават четири месеца, Бразилия се бори с високи температури и сухо време на голяма част от територията си. По данни на Националния метеорологичен институт в 19 от 26-те щата, в допълнение към Федералния окръг и столицата Бразилия, са били изправени пред гореща вълна и ниска влажност. Бразилските власти определят като гореща вълна случаите, в които в два последователни дни се регистрират температури с 41ºF (5ºC) над средните.
Притеснява ме, че е прекалено горещо, прекалено! Но ако ви кажа, че не ми харесва, ще излъжа. Харесва ми лятото, харесва ми това слънце извън сезона!
Ниската влажност увеличава рисковете за човешкото здраве и горските пожари. Най-критичният регион е регистриран в щатите Баия и Пиауи, които се намират в североизточната част на страната, където влажността на въздуха е паднала под 20%. Районът беше класифициран като "високоопасен", най-критичният по официалната скала. Според изследователят от Федералния университет на Рио де Жанейро, изменението на климата и явлението „Ел Ниньо“ вероятно са засилили по-високите температури и по-сухите метеорологични условия.
Последните осем години бяха най-горещите регистрирани от метеоролозите. И тази тенденция ще се запази. Това, което можем да очакваме, е тези горещи вълни да зачестят и ние вече живеем в тази "нова норма".
Правителството препоръча на хората да избягват физически дейности и да останат на закрито през най-горещите часове на деня.
Да се разхождаш с този костюм под това слънце е ужасно. Човек свиква, но е лошо, уморително, прибираш се вкъщи изтощен.
В столиците на четири щата бяха регистрирани най-високите температури за годината. Една от тях е Куяба, в западната част на Бразилия, където температурата достигна 42 °C по целзий. Рио де Жанейро и Сао Пауло, двата най-населени града в Бразилия, също пострадаха от екстремни горещини, но по официални данни не достигнаха рекордни стойности.
Миналият месец Бразилия преживя най-горещия си юли от началото на официалните измервания през 1961 г., което съвпада и с други рекордни стойности в различни части на света. Средната температура е била 23°C, което е с 1°C над историческата средна стойност.