Категоричен отказ: Австрия не е склонна да разреши разширяването на Шенген
Австрия се противопоставя на разширяването на Шенгенското пространство. Това заяви министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер на съвместна ресконференция с колегата си от Румъния Каталин Предою. Той се срещна с австрийския си колега във Виена, за да обсъдят съпротивата на Австрия срещу присъединяването на Румъния.
Австрийската позиция и моята позиция ще останат много ясни - няма да има никаква промяна. Нашата позиция е, че Шенгенската система като цяло не работи, затова не сме склонни за нейното разширяване. Германия обсъжда да възстанови контрола на границата си с Полша. Вече охранява границата си с Австрия, а Австрия контролира границите си с Унгария и Словения. Като цяло в момента има толкова голям натиск, че Системата като цяло не работи. Затова в този момент не е удачно да се разширява Шенгенското пространство.
Що се отнася до присъединяването към Шенгенското пространство, румънският вътрешен министър подчерта, че това е въпрос, свързан с договора за ЕС. Австрия няма проблем с Румъния. Румънската полиция си върши работата и ние сме готови да продължим тази работа заедно. Ще подкрепим Австрия, ЕС и страните-членки да реформира процедурите за убежище, каза още той.
Амбицията на нашето министерство е да превърне Румъния в модел, в стандарт за защита на границите. Миграцията е много сериозна тема. В Румъния се отнасяме към нея много сериозно. Убедени сме, че и други европейски държави са съгласни с това. Готови сме да продължим да си сътрудничим с Еврокомисията и държавите членки, за да постигнем добри резултати.
Присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство беше отхвърлено миналата година в рамките на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС, проведен в Брюксел, с два гласа против - от Австрия и Нидерландия.
Австрия повтори позицията си миналата седмица след среща между Олаф Шолц и Карл Нехамер.
На съвместната пресконференция Нехамер похвали факта, че за първи път в Европейския съюз "невероятно големите предизвикателства" на България по отношение на миграцията, "поради дългата й външна граница с Турция" получават повече внимание.
27-те държави в зоната без паспорти включват повечето държави от ЕС, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.