Разследващ журналист от Би Би Си: Обвинените в шпионаж българи не са се признали за виновни
Даниел Де Симеоне е разследващ журналист и кореспондент на Би Би Си с ресор криминални новини.
- Господин Десимони, първият ми въпрос към вас е как изобщо започнахте да работите по този случай?
- Тримата българи бяха задържани през февруари. Скоро след ареста, им бяха повдигнати обвинения за притежание на фалшиви документи за самоличност. Конкретният случай обаче не получи огромен отзвук първоначално. Когато осъзнахме какво се случва, започнахме да разследваме историята с колеги. И така, миналата седмица разпространихме новината. Както казах, тримата подсъдими са обвинени в притежание на фалшиви документи за самоличност, но те бяха арестувани по Закона на служебната тайна. Въпросният закон се използва при обвинения в шпионаж. Тримата българи, както и другите двама обвинени, са пуснати под гаранция. И така, петимата ще се явят в съда за евентуални престъпления по Закона за служебната тайна.
- Колко време разследвахте случая?
- Разследвахме през изминалия месец.
- А защо научаваме сега? Знаем, че са арестувани още през февруари?
- Полицията първоначално не съобщи за ареста. Полицейските служби не съобщиха и за последвали операции, свързани със задържането. И така, на тримата са им били повдигнати конкретните обвинения. Те са се явили в съда, но изглежда никой не се е фокусирал в случая. Когато аз и колегите ми го направихме, разпространихме новината. От тогава насам, историята стана доста популярна, говорят за нея и по телевизията и по радиото.
- Каква е най-новата информация, с която разполагате? Има ли нещо ново, тъй като мина вече седмица?
- Няма нищо ново. Повдигнати са им конкретните обвинения. Формално те все още не са се признали за виновни или невинни. Това предстои да се случи. Съдебният процес ще се проведе през януари следващата година. Но тъй като те бяха арестувани по Закона на служебната тайна, тримата трябва да се явят в полицията за освобождаване под гаранция следващият месец, през септември. Когато имаме наказателно дело от този тип, след повдигане на обвиненията до началото на процеса, няма какво повече да кажем.
Съдебният процес ще започне следващата година.
- А предвид информацията, с която вие разполагате, какви са били целите на тези хора? Има ли ли са някакви конкретни цели?
- Нямам информация по този въпрос. Към момента са им повдигнати обвинения за притежание на фалшиви документи. A контекстът на обвиненията е, че те са заподозрени в шпионаж в полза на Русия. Както казах, тримата бяха арестувани по Закона на служебната тайна. Не мога да спекулирам със случая отвъд тази информация.
- Споменавайки думата „спекулирам“, след като оповестихте случая, именно в британските медии се появиха много спекулации. Някои твърдяха, че тримата са използвали фалшиви журналистически карти, други пишеха дори за заговори за терористични атаки. Знаете ли нещо за това?
- Не зная нищо за това. Не съм писал подобно нещо.
- Може ли да дадете повече подробности за тази руска шпионска мрежа във Великобритания? Защо Русия е толкова заинтересована да изгради подобна мрежа именно в Обединеното кралство? Знаем за случаят на Сергей Скрипал от 2018 г., както и за този на Литвиненко от 2006 г...
- Ако оставим настрана настоящия случай, има добре документирана история на руски шпионаж във Великобритания. Вие споменахте двата най-известни случая – Литвиненко и Скрипал. След тях, особено след случая с Литвиненко и дъщеря му Юлия, британка на име Доун Стърджис и която е живяла недалеч от семейство Скрипал, почина трагично след досег с отровното вещество. Това се случи през 2018 г. От тогава полицията, в частност полицията за борба с тероризма, пое отговорност за разследванията на случаите на шпионаж, както и разследвания на престъпления по Закона на служебната тайна. От полицията твърдят, че отделят изключително много време на заподозрените в шпионска дейност. Но не само от страна на Русия, но и що се отнася до Иран и Китай. В този ред на мисли е възможно да чуем за повече подобни случаи, тъй като от полицията съобщават за по-голям отделен ресурс за това.
- А относно заподозрените българи, имате ли представа за мащаба на схемата?
- Може ли да повторите въпроса?
- Имате ли информация за мащаба на схемата? Колко голяма може да бъде тази мрежа? Историята провокира ли скандал в Обединеното Кралство? От правителството излязоха ли с коментар?
- Това е съдебно дело, което се развива в реално време и е висококвалифицирано. Всеки случай, който включва обвинения в шпионаж, не може да бъде коментиран от правителството..
- Правителството да, но как британските медии отразиха случая?
- Ситуацията е същата и с британските медии. Те просто съобщиха новината за съдебното дело.
- И тъй като имате опит в отразяването на подобни истории, какво е чувството да отразявате истории за шпионаж и руски шпиони през 2023 г.? Имате ли усещането, че се връщаме към времето на Студената война?
- Мога да говоря единствено за конкретното съдебно дело. Полицията тук и преди е коментирала, че отделят изключително много време на разследвания по подозрения в шпионаж. Това е нещо, за което се чува все повече и повече. Нещо, за което самата полиция заявява.
- Ще отразите ли развитието на историята, и след началото на съдебния процес другата година?
- Разбира се, ще продължим.
- А търсите ли източници на информация, тук в България?
- Търсим източници в различни държави.