Политика

Здравното министерство разглежда подготвения стандарт за Съдебна медицина

От Анелия Джамбазка Анелия Джамбазка Репортер

Здравното министерство ще разгледа днес новият стандарт за Съдебна медицина. Той трябва да бъде публикуван за обществено обсъждане, което ще продължи 14 дни. Това стана ясно след снощното заседание на комисията по здравеопазване в парламента.

Основна цел на специалността Съдебна медицина и деонтология, е да се подпомагат органите на правораздаването, в борбата с престъпността и закононарушенията. Съществена роля на тази медицинска специалност е и експертизата, във връзка с установяване на допуснати лекарски грешки и тяхното отхвърляне.

Христо Хинков – министър на здравеопазването

Срокът, определен от комисията за обществено обсъждане на стандарта е 14 дни. Той трябва да улесни работата на съдебните лекари, но за целта трябва да се помисли и за стандарти при оборудването със специализирана техника, както и заплащането на труда.

Съдебната медицина е въпрос на национална сигурност и трябва да бъдем подкрепяни. Защото си представете при липса на съдебни лекари, понякога съдиите могат да се опрат единствено и само на нашите експертизи. При липса на такива експертизи какво прави правосъдната система.

доц. Александър Апостолов – председател на Българското дружество по съдебна медицина

Поводът Стандартът за Съдебна медицина да излезе на дневен ред, е случаят с нападнатото 18-годишно момиче в Стара Загора.

„Когато няма правна рамка, не е ясно кой и как и при какви условия упражнява контрол над тяхната дейност“, коментира адв. Мария Петрова.

„Ние трябва да дадем отговори на обществото защо се стигна дотук. Лекарите свършили ли са си работата „леге артис“, както обичаме да казваме“, смята Костадин Ангелов – председател на комисията по здравеопазване

„Това, което на нас ни е необходимо, както в съдебната система, така и в системата на здравеопазването, условия на работа, които създават качество и предвидимост на дейностите“, посочи Васил Пандов от „Демократична България – Продължаваме промяната“.

А предложението Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ да провери изготвената експертиза на случая в Стара Загора не получи одобрението на членовете на комисията.