Историци: Паметникът на Съветската армия в София не трябва да бъде демонтиран
„Добре би било за такова нещо да се попитат и гражданите на София. Говори се за преместване, но става дума за разрушаване, защото самият паметник е по-голям от музея на социалистическото изкуство. Това е паметен комплекс.“
Това каза в студиото на „Добро утро, Европа“ историкът професор Иска Баева относно започналата процедура по демонтаж на Паметника на съветската армия в София.
„Според мен ще се стигне до края този път. Ние много обичаме да преекспонираме историята и да слагаме политически фактори, които да влияят на нея доста сериозно“, смята историкът доктор Симеон Хинковски.
Според проф. Баева с оглед на това, че вече са минали 34 година от началото на демократичния преход в България, темата за Паметника на съветската армия е отклоняване на вниманието на обществото от по-важни въпроси.
Голяма част от останалите страни не разрушават миналото си. Ние правим точно обратното – предпочитаме да го махнем и тепърва да обсъждаме какво ново да сложим на мястото на нещо, което вече е там.
Проф. Баева посочи, че има държави от бившия източен блок, които не са разрушили съветските паметници.
„Историческата връзка на балтийските държави със Съветската армия и СССР е различна от тази в България“, подчерта тя.
„Какво спечелихме, когато разрушихме мавзолея? На негово място какво беше направено – паркинг“, посочи професорът.
Според доктор Хинковски „ние обичаме да бутаме, когато някой ни го е поръчал“.
„Някои хора си мислят, че историята започва с тях и че начинът, по който я представят, може да промени и съвременното състояние – малко трудно“, отбеляза той.
Аз смятам, че паметникът трябва да остане, може би да се смени надписът. Първо, това не е Съветската, а Червената армия, чиято роля за разгромяването на Вермахта във ВСВ е безспорна. За България е окупаторка, защото България е на страната на Третия райх. За Румъния и Унгария Червената армия е окупаторка, но за Полша и Чехословакия не е, там е освободителка, защото те са съюзнички в антихитлеристката коалиция.
По думите на доктор Хиновски пространството около паметника е превърнато в битпазар. Според него, ако ще бъде премахван, то би трябвало монументът да се премести целият във вида, в който е.
„Ние се кланяме на някакви геополитически интереси и изобщо не гледаме нашата история. Както на поколения българи им беше налагано, че Русия не е нещо лошо и ни е освободила, сега последните две години правим точно обратното. Най-вероятно скоро ще сменим името и на булеварда, тръгващ от емблематичните жълти павета“, коментира още той.
„Това, че паметникът се превърна в място на скейтъри и други, означава, че си е намерил своето място в града“, смята проф. Баева.
„Литва, Латвия и Естония имат достатъчно сложни отношения със Съветския съюз. При нас ситуацията е съвсем различна. Вие виждате как българското общество има много по-различно историческо отношение към Русия. В последните две години нещата се промениха, с основание, защото се води война недалеч от нас, но това не значи, че трябва да изтриваме важни моменти от нашата история. Историята е многообразна, с много характеристики и би трябвало не само историците, но и обществото да я приемат по този начин“, каза още тя.
Целия разговор вижте във видеото.