Общество

Аптекар: Проблемът с липсващите лекарства няма да се реши, докато не се промени специализираната система

От Анелия Джамбазка Анелия Джамбазка Репортер

„От години е този проблем, в момента липсват трайно около 7 инсулина. Проблемът е, че освен тези инсулини, липсват още близо 20 лекарства за диабетно болни. Стотици хиляди се нуждаят от тези препарати.“

Това каза пред Euronews Bulgaria председателят на Асоциацията на собственици на аптеки Николай Костов. По неговите думи това е много сериозен социален проблем, а причината за липсата е, че лекарствата се изнасят.

„Това е относително устойчив списък, предполагам, че продължават да се изнасят и тази година“, коментира Костов.

Той посочи, че при други лекарства като озампик и рибелсус има обективни причини за липсата заради увеличено потребление, и то много.

„Има четири лекарства от този списък, които не се изнасят категорично и те са генерични лекарства основно“, каза още специалистът и добави, че някои от тях се използват и за отслабване, по лекарско предписание, основно на ендокринолози.

„Затлъстяването също е много сериозен проблем, който води до съпътстващи заболявания. Диабетът може да е вследствие от затлъстяването, хипертонията също и много други“, отбеляза Костов.

Ако беше в САЩ тези компании, които изнасят подобни лекарства, да са осъдени за милиони долари, защото директно заплашват здравето на хората. Не можем да говорим за частни интереси, защото социалните са на първо място.

Според Костов трябва да има промени в Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА).

Близо 400 лекарства са тотално липсващи, с дефицитните са още повече. Затова има и законопроект, който е на етап нотификация на ЕК, посочи експертът.

„Истината е, че тези лекарства се изнасят, проблемът е огромен и няма да бъде решен, докато не бъде променена СЕСПА и ние с вас ще си говорим години наред. При някои дистрибутори тези лекарства дори не са листнати, тоест той не иска изобщо да ги продава, защото ги изнася“, подчерта Костов.

„Можете да се обаждате в складовете на дистрибуторите, но след като не е посочил препаратите в номанклатурата си и не са листнати, то ги няма, дори и да са налични“, допълни той.

По неговите думи става въпрос за стотици милиони левове, които се въртят на пазара.

Целия разговор вижте във видеото.