Проф. Димитър Александров: За първи път в света извърших успешен експеримент със студен ядрен синтез
Ядрена реакция наречена студен ядрен синтез може да намали драстично цената на тока. Не излъчва радиация. По този въпрос се работи отдавна. Не може да бъде достигната тази реакция обаче, ако се използват електролити. Аз имах щастието да избегна тези грешки чрез проучвания.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria проф. Димитър Александров, ръководител на изследователска лаборатория за полупроводници в катедрата по електроинженерство на университета Лейкхед в Канада.
За първи път в света извърших експеримент със студен ядрен синтез, който се получи успешно. Това е студен ядрен синтез, който става в жичката, която е навита около керамична пръчка. След един определен момент има едно увеличаване на яркостта на жичката и на сиянието. Подобни продукти се получават и при термоядрения синтез, обаче там температурите са много по-високи, тук са много по-ниски.
Тук също няма и радиация. Абсолютно безопасно е. Лесно достъпно е и е сравнително евтино. Цената на експериментите, които извърших са за 12 ст. на мегаватчас, а тя може да падне и до 5 ст. на мегаватчас. В продължение на един час един такъв реактор може да захрани 50 домакинства. На всички са известни проблемите с топлоелектрическите централи. В момента те са екологични замърсители. С тази технология, която аз експериментирам няма да има радиация и няма да има замърсяване за въздуха. Мисля, че е резонно да се обърна към Министерство на енергетиката, имах среща с тях, очаквам положителна реакция от тях. Предоставих им видеоклипа, който видяхме. Става въпрос за инвестиция от няколко милиона за която да се вземе един модулен реактор с който да се работи като за начало. Цената на хардуера е около 600-700 хил. щатски долара. Първоначалната инвестиция е общо около 4-5 милиона евро. Трябва да се направи оптимизация на процесите от моите научни изследвания след това. И след това може да бъде използвано и за нов живот на ТЕЦ-овете. В Канада имат интерес към този проект, но той ще е различен от българския. Там вече има осигурено финансиране.
Вижте цялото интервю във видеото.