Политолог: На Радев не му харесва, че вече има редовно правителство, което си изпълнява функциите
„Президентът започва да говори като човек, който е доста силно афектиран и защитава руската позиция. Ние все пак сме член на ЕС и НАТО. Украинският му колега беше тук и стоя на масата срещу него. Много е притеснително, ако и той не е успял да го убеди, че в Украйна няма конфликт, че Украйна не е нападнала Руската федерация и че не руски мирни граждани загиват в спалните си и деца в детските градини, а в Украйна. Да кажеш на всичко това, че Украйна настоявала да води тази война, е меко казано неприемливо.“
Това каза в студиото на Euronews PrimeTime политологът Любомир Стефанов.
Според него дори „Възраждане“ не си позволяват да говорят подобни неща, а по-скоро критикуват начина, по който се въвлича България в тази война.
Единомислието е вредно за демокрацията. За демокрацията е важно да има разноговорене, но е важно да има и съдържателни дебати и толеранс към изслушването на другите мнения.
Стефанов посочи, че социолозите регистрират спад в рейтинга на президента. Според политолога тепърва ще стане ясно дали Радев иска да направи партия. По думите на Стефанов обаче държавният глава засега избира по-удобната позиция да бъде патрон на определени тези в обществото.
По Конституция президентът не може да има собствена линия на политика, въпреки че историята ни е пълна с конфликти между президента и изпълнителната власт, отбеляза политологът.
Гражданинът Румен Радев има право на мнение, Президентът няма право да говори така (определяйки една част от българските граждани като нихилисти и безродници – бел. ред.)
„Той удобно забравя, че два пъти стана президент с подкрепата на партийни гласоподаватели и партии застанах зад него“, коментира още Стефанов.
Според него на президента не му харесва, че правителството е влязло във функциите си и представя България в чужбина.
„Акад. Денков е разпознат по един друг начин. Легитимността му е абсолютно призната. Когато президентът ходеше преди и обясняваше някакви неща, това нямаше никаква тежест автоматично да прерасне в законодателни промени“, каза политологът.
По неговите думи назначаването на областните управители ще бъде един от ключовите политически знаци на управлението.
„Това е коалиция на коалициите, която започва да намира начин, по който да си общува. Поради тази причина можем да станем свидетели на рязко подобряване на ефективността на процеса, който се изгражда в момента. Ключовата дума е доверие“, подчерта Стефанов.
Целия разговор вижте във видеото.