Ръководството на Сметната палата дава Цветан Цветков на прокуратурата (Обновена)
Ръководството на Сметната палата дава Цветан Цветков на прокуратурата. Това каза по време на брифинг Горица Грънчарова – Кожарева, изпълняващ ролята на председател на Сметната палата.
Мотивите - открити в Сметната палата множество документи, които навели на съмнения, че Цветков е сключил неизгодна за институцията спогодба.
Според разказа на Грънчарова Цветков се е съгласил да плати на лица, водещи срещу Сметната палата дело за стотици хиляди лева обезщетение. Но същевременно е отказал да продължи друго дело на Сметната палата срещу същите лица за повече от 1 млн. лв. подобрения, които те дължат на палатата за извършен от нея ремонт на сграда - обща собственост.
Впоследствие той е платил на тези лица и сума над 500 000 лева, за да придобие Сметната палата дела им от административната сграда на ул. Екзарх Йосиф No37 в София.
"Ако воденото от Сметната палата дело срещу същите лица беше продължило, резултатът би бил съвсем различен и институцията нямаше да бъде поставена в неизгодно положение", обясниха от ръководството.
Затова оттам решили, че "предвид изложените обстоятелства и събрани документи" прокуратурата трябва да прецени има ли данни за извършено престъпление.
"Сметната палата е приела всички действия, за да защити интереса на държавата. Съсобствениците са американски граждани, които са имали имот на мястото на сградата. Изплащането на обезщетението и изкупуването на дела им е съгласувано с Министерството на финансите и с Министерския съвет“, каза в коментар за Euronews Bulgaria бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков.
Друго провинение на Цветков били забавените одити - по думите на Грънчарова "една от най-важните теми за Сметна палата". Били установени 57 такива, наследство от Цветков. А ръководството на Сметна палата "е предприело незабавни действия за преодоляване на това забавяне."
Наложило се обаче 16 доклада да бъдат прекратени, защото информацията в тях вече била неактуална. "Народното събрание е уведомено за това прекратяване", обявиха от новото ръководство.
Решителните му действия идват броени дни, след като бившият председател Цветан Цветков направи неуспешен опит да се върна на работа начело на Сметната палата, тъй като през юни Конституционния съд постанови, че той е бил незаконно отстранен и отмени уволнението. Със заповед на Грънчарова обаче достъпът му беше забранен. А той се закани да направи разкрития за неправомерни действия в палатата след отстраняването му.
Междувременно обаче се оказа, че с експресно свое решение парламентът е бетонирал Грънчарова на поста до избирането на нов, постоянен председател.