Започва "незабавна проверка" за избора на проф. Любомир Спасов начело на медицинския факултет
Министърът на образованието Галин Цоков е разпоредил незабавна проверка на процедурата, по която проф. Любомир Спасов е избран за декан на медицинския факултет към Софийския университет. Това съобщиха от просветното ведомство.
"Ще бъде изискано от висшето училище да предостави цялата налична информация на министерството, като ще бъде проверена законосъобразността на процедурата", гласи съобщението на МОН. Оттам очакват и становище от Контролния съвет на университета, който също е сезиран.
Бившият дългогодишен директор на правителствената болница "Лозенец" проф. д-р Любомир Спасов беше избран отново да оглави Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" на 30 юни. За избора му бе съобщено официално вчера, след като в неделния следобед няколко лекари-преподаватели в СУ в отворено писмо сигнализираха за опорочена процедура и оказан натиск върху членовете на събранието.
В писмото си доц. д-р Йорданка Узунова, доц. д-р Радосвет Горнев и доц. д-р Дорина Асенова се съмняват и в моралните качества на д-р Спасов и припомнят избухналия неотдавна скандал с открития таен луксозен апартамент от 500 кв. м на територията на болница "Лозенец", която той дълго управлява. Той вече е бил декан на Медицинския факултет до 2019 г.
Доц. Асенова беше отстранена административно със същото тълкуване на правилника, че тя няма право да бъде избирана и остана единствен проф. Спасов. Бюлетината, която пускаха хората и са пускали хората беше написано едно единствено име с едно единствено квадратче. Те нямаха право да или не или въздържал се, те трябваше да пишат „ДА“, каза пред Euronews Bulgaria доц. Д-р Йорданка Узунова.
Според д-р Узунова регистрираните членове за процедура по избор на декан са били 102, а проф. Спасов е избран с 51 гласа.
Софийският университет изпрати позиция до Euronews Bulgaria, в която се съобщава, че доц. Асенова, доц. Узунова и доц. Горнев, които не са били допуснати от Комисията по предложенията да се кандидатират за декан на Медицинския факултет, председател и заместник-председател на Общото събрание на факултета, заради промяна в правилника, приета миналата година. Тя гласи, че „За председател и заместник-председател на Общото събрание може да бъде избран професор или доцент, който през последните 5 години е работил по основно трудово правоотношение на пълно работно време с Университета, а за декан – професор или доцент, който към деня на избора има не по-малко от 5 последователни години трудов стаж по основно трудово правоотношение с Университета.“
Лекарите, които не са били допуснати до избор за ръководните длъжности в Медицинския факултет са подали жалби в контролния съвет на университета и са завели дело в Софийския административен съд. От министъра на образованието е разпоредена проверка по случая.