В РС Македония готови на "необратим обрат" с новото българско правителство (Обновена)
Македонският министър на външните работи Буяр Османи съобщи, че властите в Скопие имат готовност за преговори с новото българско правителство.
Османи изпрати това послание по време на 16-ото издание на международния "Дубровник форум“ в Хърватия. Тазгодишната тема на форума е "Навигация в глобалното разместване“, предаде БГНЕС.
Според Буяр Османи "конституционните промени в Република Северна Македония са сериозно предизвикателство" за страната. "Но, аз се надявам, че след сформирането на редовното правителство в България, както и с международната подкрепа за процеса, включитено и нашата готовност да преговаряме с новия български кабинет, може да се стигне до необратим обрат в нашия процес по евроинтеграция", каза Османи по време на дебата в панела - Западните Балкани: Нов евроатлантически момент.
Според македонското министерство на външните работи по време на дискусията Османи е развил тезата, че евроинтеграцията може да се ускори с модела - "Повече интеграция, преди членството". Това би означавало по-етапна интеграция на страните-кандидатки, чрез достъп до средствата от ЕС и други предимства от процеса по присъединяване".
Вчера в Дубровник Осамни проведе и първата си среща с българския вицепремиер и министър на външните работи Мария Габриел.
В следващите две седмици промените в Конституцията на РСМ ще бъдат обсъдени от страна на правителството в Скопие
и след това ще бъдат публично оповестени. Това стана ясно след заседанието на управляващия Социалдемократически съюз /СДСМ/ на премиера Димитър Ковачевски. От партията уточниха, че на онлайн-срещата на Централния съвет на СДСМ е било взето решение "предложените промени в Конституцията, след като бъдат разгледани от министерския съвет, да бъдат изпратени в Народното събрание", където ще има "дебат съгласно парламентарната процедура".
Вчера освен ръководството на СДСМ заседава и това на Либерално-демократическата партия, която също е част от управляващата коалиция в Скопие. И двете формации считат, че е необходимо да бъдат приети промените в Конституцията, за да може "страната да продължи по европейския път".
Лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Христиан Мицкоски вчера съобщи, че "прекратява всякаква комуникация с управляващите по въпроса за конституционните промени". Според него "преговори с властта може да има само по въпроса за провеждането на бързи предсрочни парламентарни избори".
"Сега трябва да се приеме решение за продължаването на европейския път, и заедно да гарантираме европейското бъдеще на гражданите", каза Ковачевски по време на младежки форум в Охрид. "Трасираният път към ЕС няма да бъде лек, той трябва да се измине. Длъжни сме да дадем възможност на нашите граждани, на младите, на бъдещите генерации, да бъдат част от мозайката на ЕС: по-богати с по-добър стандарт от сегашния... и това да не бъде в някоя друга държава, а тук, в Македония". Това каза македонският премиер Димитър Ковачевски по време на младежки форум в Охрид. Според него "правителството е взело много трудни решения и демонстрирало кураж".
"Преговорният процес бе труден и тежък, но ние като страна, от този процес излязохме със защитени позиции. С началото на преговорите и скрийнингът, подписването на договора с Фронтекс, миналата година получихме пълно потвърждение за европейското бъдеще и европейската перспектива за младите. Получихме и потвърждение, че македонският език е защитен и е на еднакво ниво както с останалите езици в ЕС", каза още македонският премиер Димитър Ковачевски.
Посланикът на САЩ в Скопие: Разочаровани сме, инвестирахме $500 млн. за съдебната ви реформа, но без резултат
Междувременно американският посланик в Скопие Анджела Агелер изрази разочарованието си от липсата на напредък в съдебната реформа в страната.
"Ние сме напълно разочаровани когато става въпрос за напредъка в съдебната система. До момента сме инвестирали половин милиард долара за правовия ред и справедливата съдебна система, но не виждаме подобрение и реформи, които трябваше да са факт след такава голяма инвестиция", каза дипломатът пред местното издание "Капитал", предаде БГНЕС.
В крайна сметка системната корупция в цялата страна, във всички нейни сектори, пряко вреди на гражданите на Северна Македония, а не на нас. Всички вие заслужавате едно общество, правителство, съдебна система, където има прозрачни действия и те са в услуга на гражданите. Това е основата на всяка една почтена и функционираща демокрация. Върху това нещо трябва да се фокусира правителството, без значение коя партия участва в управлението на страната. Съдебната система трябва да бъде независима и напълно финансирана, неполитизирана от правителството. Политическите лидери трябва да се стремят към това, а гражданите да го изискват.
Според нея "проектите за изграждането на Коридор №8 и № 10 са най-голямата инфраструктурна инвестиция в историята на РСМ". "Ползите за гражданите са огромни: голям брой работни места, договори с местни компании, включително и партньорство с една от най-големите американски компании, която действа на Балканите и в света. Когато това строителство приключи, пътуването ще намалее в страната и ще има свързаност с останалите партньори от НАТО, ще се увеличи търговията и РСМ ще се превърне в жизнен транспортен център", поясни още американският дипломат в Скопие.