Икономика

ЕС иска на намали зависимостта си от Китай в микроелектрониката

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Смятани за петрола на XXI век, електронните чипове са необходими за производството на мобилни телефони, соларни панели и електрически автомобили. Законодателни предложения на европейско ниво относно полупроводниците трябва да променят ситуацията. С пакет от 43 милиарда евро, целта е да се учетвори производството на микропроцесори, за да достигне то 20% от световния пазарен дял до 2030 г.

 

Трябва да намалим зависимостта си от няколко доставчика от Източна Азия. Активно трябва да сведем до минимум риска за нашите вериги за доставки на чипове – това е жизненоважно. И да насърчим проектирането, тестването и производството тук, в Европа. Законът за чиповете променя играта.

Урсула фон дер Лайен – председател на Европейската комисия

Изследователски център в Льовен, Белгия, ще получи 1 милиард евро. С изследователи от 100 държави и денонощен оперативен капацитет, Междууниверситетският център за микроелектроника поставя Фландрия на световната карта на микропроцесорите. Но някои експерти смятат, че има вероятност пазарът да се препълни с микрочипове.

 

Законът ще има желания ефект, но ние трябва да създадем ситуация на свръхпредлагане и по-ниски цени. Така че компаниите, които данъкоплатците са подкрепили, ще загубят много пари. Затова се питаме в дългосрочен план, нужно ли е това? Може би – ако смятате, че наистина е важно да сте по-малко зависими от Тайван и Китай в момента?

Якоб Киркегаард – Германски фонд Маршал

На фона на напрежението между ЕС и Пекин, 27-те изглеждат готови да намалят зависимостта си от Китай. Пекин реши да наложи нови търговски бариери, за да намали износа на два критични метала: галий и германий.

 

Мисля, че това е политическо и недалновидно изявление от Китай, тъй като ще му струва пазарен дял в краткосрочен план.

Якоб Киркегаард – Германски фонд Маршал

ЕП ще гласува следващата седмица законодателното предложение за полупроводниците. До есента законът трябва да влезе в сила.