Все повече чужденци избират да живеят в България след пенсия
България е една от държавите в Европа, които са най-привлекателни за живот след пенсиониране за 2023 година. Това показва проучване на испанска предприемаческа компания за следпенсионна миграция.
От години британецът Филип Брадли мечтаел да се пенсионира в някоя южна държава - Малта или Португалия. Когато бъдещата му съпруга Нели му показала красотата на родината си България, той избрал да се пенсионира тук. От 4 години двамата живеят във великотърновското село Хотница. Миналата година Филип претърпял здравословен проблем и е категоричен, че тук медицината е много качествена.
Аз се регистрирах в българската Здравна каса и си внасям осигуровките в нея. Внезапно през миналото лято се почувствах много зле. Отидохме с линейка до великотърновската болница, където получих фантастична медицинска услуга. След всички тестове и изследвания ми поставиха пейсмейкър. Не мога да опиша колко мили бяха лекарите и персонала!
Според комплексния индекс за пенсиониране, освен качество на здравните услуги, пенсионерите избират и държави с по-застаряващо население, тъй като за възрастните хора са налице инфраструктура, грижа и социален живот.
Аз съм запознат с традициите, защото моята съпруга участва в самодейната група „Хотнишките баби”, и ги подкрепям с транспорт и мероприятия…Тук много се поддържат традициите.
Аз се включих в тази самодейна фолклорна група, празнуваме всички празници и ритуали. Понякога ми е трудно да науча българска песен, но българките са търпеливи към нас, разказва британската заселничка Барбара Фентън.
Южният климат и продължителните часове слънцегреене, привличат като магнит чужденците. Барбара Фентън избрала България най- вече за да има голяма градина и двор на село.
На нас България ни хареса, защото тук има открояващи се четири сезона. Винаги сме мечтали за къща с голяма градина, за да гледаме животни и зеленчуци. Страната е много слънчева, а климатът е подходящ да отглеждаме домати, чушки, краставици, плодни дръвчета, смокиня.
В България цените на недвижимите имоти са много по-ниски и достъпни за чужденците. Според глобалната база данни Numbeo, средната цена за квадратен метър жилищна площ тук е 122 евро, а цените на земята са още по-ниски. Така, след като със семейството си разгледала имотите в Гърция, Каролайн Паркър, съпругът й и майка й се заселили в България.
Цена за квадратен метър жилищна площ в България е 122 евро, а цените на земята са още по-ниски. Така, след като със семейството си разгледала имотите в Гърция, Каролайн Паркър избрала село Хотница.
През 2015 година дойдохме при наши приятели само за 4 дни в България и толкова ни хареса, че си купихме веднага къща тук! Във Великобритания градинките и терените са много малки и е невъзможно да си отглеждаме продукция. А тук се радваме на къща с голям двор и градина.
България е от топ дестинациите за пенсиониране и заради ниските разходи за стандарт на живот, членството в Европейския съюз и безвизовото пътуване, както и добре развитите комуникации.