Свят

Руска журналистка е пребита в Чечения, със счупени пръсти и залята с боя

От Euronews България Euronews България

Журналистката от "Новая газета" Елена Милашина и адвокат Александър Немов от ликвидираната от властите неправителствена организация "Мемориал", бяха нападнати рано тази сутрин на път от летището за Грозни, Чечения.

Косата на Милашина е била остригана, пръстите на двете ѝ ръце са счупена, а тя е залята със зелена боя и често губи съзнание. Немов едва говори и се придвижва много трудно. И двамата са в болница, като нейното транспортиране е невъзможно без специален превоз.

Milashina Nemov Елена Милашина и Александър Немов са настанени в болница в друг регион. Снимка от канала на Сергей Бобунца, Telegram

Елена е пристигнала в Чечения в командировка, за да отрази съдебния процес срещу Зарема Мусаева, майка на активистa Янгулбаев и съпруга на федерален съдия.

Мусаева е отвлечена от апартамента си в Нижни Новгород през януари 2022 г. от чеченски служители на реда и насилствено отведена в Чечения.

Адвокат Немов я представлява в съда, където днес трябва да бъде произнесена присъдата.

 

Естество на нараняванията

Няколко маскирани мъже брутално пребиват Елена и Александър, отнемат телефоните им, като изискват да ги отключат, и унищожават оборудването и документите им. Били са бити с палки и ритани.

Елена Милашина е диагностицирана със закрита травма на главата и счупени пръсти. Резултатите от направения ядрено-магнитен резонанс не са известни. Елена е губила съзнание няколко пъти.

Адвокат Немов е получил и прободна рана. Въпреки това той планира да участва в съдебния процес.

 

Омбудсманът се намесва

Омбудсманът по правата на човека Татяна Москалкова се намеси в ситуацията по искане на редакцията на "Новая газета"

Малко след това стана известно, че Милашина и Немов ще бъдат хоспитализирани в друг регион.

 

Milashina Novaya Gazeta Елена Милашина разговаря по телефона с Татяна Москалкова, комисар по правата на човека при президента на Русия, от болницата. Снимка от канала на ръководителя на "Отдела срещу изтезанията" Сергей Бобунца в Telegram, публикувана с разрешението на Елена Милашина в "Новая газета"
Класическо отвличане, като едно време. Просто отдавна не е имало такова. Притиснаха го, изхвърлиха шофьора, таксиметровия шофьор от колата, влязоха вътре, наведоха ни главите надолу, вързаха ми ръцете, поставиха ме на колене, опряха пистолет в главата ми

Това разказва Милашина пред омбудсмана на Чеченската република в болницата.

През пролетта на 2020 г. Милашина поиска да бъде обвинен чеченският лидер Рамзан Кадиров в заплаха с убийство. Повече от сто активисти, включително омбудсманите на Германия и Франция и Европейската служба за външни отношения, призоваха руските власти да осигурят защита на журналистката. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че това не е въпрос от компетенциите на президентството.

Един от основателите на "Новая газета" е главният редактор и Нобелов лауреат за мир Дмитрий Муратов. Той изгуби няколко свои журналисти, убити заради разследване на корупция, основно свързана с Чечения и Северен Кавказ. Изданието прекрати дейността си в Русия (но има "Новая газета - Европа"), за да не бъде закрито от властите. Въпреки това те отнеха лиценза като част от вълната за ликвидиране на всеки глас, алтернативен на официалните канали.