Европа

Олаф Шолц настоя да не се поставят повече условия за присъединяване на Северна Македония към ЕС

От Euronews България Euronews България

Канцлерът на Германия Олаф Шолц заяви, че не трябва да бъдат поставяни нови условия за преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС.

Това стана ясно по време на съвместна пресконференция с премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски. Той е на официално държавно посещение в Германия. От своя страна Ковачевски посочи, че вече има осъществени срещи между министрите на земеделието и на труда и социалната политика на РСМ и от Кабинетът “Денков”.

Той допълни, че ще има дискусии на министрите на външните работи и на министрите на икономиката на двете страни. Следващата стъпка са поправките в конституцията, които ще бъдат представени в парламента, каза Димитър Ковачевски. Той допълни, че очаква депутатите да покажат държавническо отношение и да вземат добро решение за бъдещето на македонците. 

Постигането на членство в ЕС е продължителен процес с множество стъпки, в който страната-кандидат постепенно се приобщава към спазване на европейските принципи и прилагане на стандартите на Съюза във всяка една сфера на своя политически, обществен и икономически живот. Това се казва в официален отговор до БГНЕС от българското министерство на външните работи на въпрос за бъдещата евроинтеграция на западната ни съседка.

Едно от предизвикателствата пред Северна Македония е разрешаване на проблемите с правата на българите и с развитието на добросъседски отношения с България, уточняват от ведомството. Преодоляването на тези дефицити ще бъде оценявано в процеса на европейска интеграция на Скопие като един от заложените в Преговорната рамка критерии. Преди това страната-кандидат трябва да започне пълноценни преговори за членство, което изцяло зависи от вписването на българите в нейната конституция", се казва още в документа.

„Министерството на външните работи редовно информира партньорите на България в ЕС и европейските институции, за състоянието на отношенията със Северна Македония, включително за нарушенията на правата на българите в съседната държава, което е част от Копенхагенските критерии за членство в ЕС“, подчертават от МвнР.