Проф. Панайотов: Премахване на фигурата на главния прокурор – екзотична идея с вредни последици
„Същинската съдебна реформа предполага да се идентифицират дефицитите в правораздаването и по-общо казано в правоприлагането, не само в наказателната област, но и отнесено към гражданското и административно правораздаване.“
Това коментира в студиото на Euronews PrimeTime преподавателят по наказателно право и бивш вицепремиер проф. Пламен Панайотов.
След като се идентифицират трябва да се види кои от тях следва да бъдат преодолени с изменения и допълнения в действащите сега закони. Едва тогава и в съответствие с така осъществената в първите два етапа съдебна реформа следва да се приемат съответните персонални и структурни промени.
По думите на проф. Панайотов няма как настоящият състав на ВСС да осъществи изцяло процедура по избор на нов главен прокурор, ако се спази приетият от депутатите тримесечен срок за избор на нови членове от парламентарната квота.
Според бившия вицепремиер депутатите трябва час по-скоро да започнат преговори по излъчването на нови членове на ВСС.
Каквито и промени да бъдат приети в Конституцията, то ако няма кой стриктно да ги прилага и съблюдава, ние пак като граждани ще бъдем разочаровани. Няма как със закон да задължим съответните длъжностни лица, които са отговорни за правоприлагането у нас, да спазват стриктно закона, ако те самите не са убедени, че трябва да го правят.
Премахването въобще на фигурата на главния прокурор е едно екзотично предложение, което ще доведе до трудно прогнозируеми последици, които ще бъдат във вреда на мнозинството на българските граждани, предупреди проф. Панайотов.
„Това означава парцелиране на прокуратурата по такъв начин, че по различните региони правоприлагането да зависи от волята на един или друг магистрат, без да има възможност дори от методическо ръководство и най-общ надзор за законност отстрана на главния прокурор“, смята той.
Целия разговор вижте във видеото.