Свят

Журналистът Тодор Радев от Пекин: САЩ и Китай дадоха заявка за нормализиране на отношенията

От Лора Карамфилова Лора Карамфилова Международен редактор

„Трите важни момента от визитата на Антъни Блинкен в Китай бяха Тайван, Украйна и в по-широк план бъдещето на американско-китайските отношения. По отношение на Тайван Блинкен заяви, че САЩ не подкрепят независимост на острова. Това означава, че Китай и САЩ са се разбрали да не се променя сегашното статукво по тайванския въпрос и да не се нагнетява напрежението до точка на кипене, когато дори малък конфликт може да изкара положението извън контрол.“

Това коментира в ефира на Euronews PrimeTime журналистът Тодор Радев от Китайската медийна група.

В замяна САЩ може да са получили уверение от Пекин, че Китай няма да изпраща оръжия на Русия, предположи анализаторът. По думите му тази визита маркира началото на преформулиране на основните принципи на американско-китайските отношения, които през последните години влизат от една криза в друга, но от която могат да излязат единствено чрез разговори, а не чрез конфронтация.

За момента и двете страни се чувстват готови да разговарят за проблемите в отношенията си. Няма информация за планирана среща между Си Дзинпин и Джо Байдън, но финансовият и търговският министър на САЩ изразиха желание до края на годината да посетят Китай.

„Една от основните теми, по която ще продължава да се говори в отношенията между Китай и САЩ до края на годината и поне в близка перспектива, ще бъдат търговско-икономическите въпроси“, подчерта Радев.

Той отбеляза, че визитите на Бил Гейтс, Мъск и други влиятелни американски милиардери в Китай говорят, че китайците залагат изключително много на това икономическите отношения между двете страни да изиграят ролята на локомотив за по-напред.

Основната задача на визитата на китайския премиер в Европа е да потвърди позицията на континента като приоритет в китайската дипломация и да получи уверение и дори гаранции от ключовите партньори в Европа, че отношенията с ЕС, въпреки различията през последните години, няма да стигнат до нивото на конфронтация между Китай и САЩ.

„В най-големия икономически и търговски партньор на Китай в Европа – Германия, продължава да съществува разделение относно подхода към Китай и засега по-влиятелната група, оглавяване към момента от Олаф Шолц, е против икономическо разделяне с Китай“, посочи Радев и допълни:

„Франция пък е единствената по-голяма държава в Европа, която твърди, че Европа няма никакъв интерес от стратегически конфликт с Китай, както и че европейската политика не трябва да бъде проекция на американската.“

Икономическите отношения са топ приоритетът на китайската дипломация, отбеляза анализаторът и прогнозира, че в следващите години и десетилетия Пекин ще играе все по-активна роля в Близкия Изток.

Целия разговор вижте във видеото.