Президентът за Сарафов: Да съдим по действията му спрямо имунитетите и делата "на трупчета" (Обновена)
Реакциите след избора на Борислав Сарафов за изпълняващ длъжността главен прокурор пораждат съмнения, че партиите, представени в парламента, търсят да назначат свой човек на поста. Така президентът Румен Радев коментира назначението на Сарафов на мястото на Иван Гешев.
Думите му идват на фона на публикуването на указа за освобождаването на главния прокурор в "Държавен вестник".
"Що се отнася до Сарафов, трябва да съдим за него по действията му спрямо имунитетите и делата на трупчета срещу представители на властта. Той трябва много бързо и ясно да се позиционира - дали ще помага на определени политически фигури да се „доизперат“ взаимно, или ще застане на позиция, която да позволи бързо връщане на справедливостта“, посочи Радев пред репортери. Това е и урок за цената на достойнството и принципите в политиката. Виждаме как като загубиш чест и достойнство, за да вземеш властта, прегръщайки най-големите си противници, и в този случай, при скоростното назначение на Сарафов да демонстрираш обратното, че имаш принципи и достойнство е все по-трудна задача. Ние като общество трябва изключително внимателно да следим и да упражняваме всевъзможен контрол върху фигурата, изпълняваща длъжността "главен прокурор". Защото неговата кандидатура не преминава през нормалната процедура по назначаване, не преминава през тези задълбочените обсъждания за професионални и морални качества, не преминава и назначаването му през указ на президента. В същото време той се ползва с всички правомощия на главния прокурор и може при сегашната конюнктура да остане за неопределено време на поста", допълни държавният глава.
Той коментира и защо не е изчакал решението на Конституционния съд по сезиранията от Иван Гешев преди да издаде указа за освобождаването му от поста главен прокурор. "Във време на политически катаклизми да се придържаме стриктно към Конституцията и законите. Аз това и направих. Вие колко предлагате да чакаме - месец, година? Сезирането на КС все още не е допуснато до разглеждане, не е ясно кога ще бъде допуснато, няма и срок. Има аналогично решение по отношение изтеклия мандат на Инспектората към ВСС. Там решението е много ясно - изтеклият мандат не ограничава правомощията", заяви Радев.
"Грешка"
"Ако България се присъедини към споразумението за предоставяне на един милион снаряда на Украйна, ще бъде грешка". Такава позиция изрази президентът Румен Радев пред репортери относно предоставянето на оръжие и боеприпаси на Киев.
"Докато представлявах България в Съвета на ЕС, отстоях това положение – стана ясно, че България не е част от инициативата един милион снаряда за Украйна. Ако правителството вземе това решение, според мен ще бъде грешка", повтори държавният глава.
"Виждате, че конфликтът ескалира, носи огромни рискове, изтощава нашите икономики и социални системи. И в България, и в Брюксел съм твърдял, че страната ни не трябва да се намесва с предоставяне на оръжия във войната в Украйна. Това не е начинът за прекратяване на този конфликт", каза още президентът.
Партиите да не пипат Конституцията под обсада на общественото омерзение
В късния следобед на фейсбук страницата на държавния глава беше публикувана и обширна позиция, в която Радев призовава партиите да се въздържат от промени в Конституцията, свързани с премахването на фигурата на главния прокурор, както и да не използват темата за отвличане на общественото внимание.
По думите на президента партиите в парламента се намират в обсада на „общественото омерзение“. В заявките за конституционни промени Радев вижда скрит умисъл. И предупреждава:
„Който предлага премахването на фигурата главен прокурор, трябва много ясно да заяви с какво заменя този главен прокурор и по какъв начин ще бъде устроена работата в прокуратурата. Такъв анализ до момента липсва. Има и решение на Конституционния съд от 2003 г., което ясно показва, че за такава промяна трябва да има Велико народно събрание.“
По думите на държавния глава конституционните промени не трябва да бъдат представяни от партиите като панацея за вече „превзетата от лични партийни интереси правосъдна система“.
„Конституцията е фундаментът на държавното устройство, на обществените отношения и всяка промяна трябва да става изключително внимателно“, подчертава Радев.