WWF настоява за приемане на жизненоважен закон за природата в ЕС
Световният фонд за дивата природа се бори за приемането на Закон за възстановяване на природата в ЕС – на фона на значителна съпротива от страната на законодателите в ЕП.
Опознавателен тур по река Дунав край Виена показва нагледно как би се прилагал нормативният акт.
Повторното свързване на речните притоци е толкова важно, защото ако не направим нищо, те ще пресъхнат през следващите 10-20 години.
Векове наред реките в Европа са били регулирани и техните притоци са били блокирани. Но стъпка по стъпка каменните стени се премахват, рибите отново могат да стигнат до местата, където хвърлят хайвера си.
Това е добра новина за защитата от наводнения и за доставките на питейна вода.
80 процента от екосистемите в Европа, които трябва да бъдат защитени, в момента са в лошо състояние. Законът за възстановяване на природата, предложен от Европейската комисия, ще бъде най-голямата стъпка в правилната посока.
Според плана, всички увредени екосистеми трябва да бъдат възстановени до 2050 г.
Най-голямата група в ЕП, Европейската народна партия, досега се противопоставяше на закона с аргумента, че твърде много земеделска земя ще бъде засегната от възстановяването и това би застрашила продоволствената сигурност в Европа.
Според WWF, опасенията на ЕНП не издържат.
Законът за възстановяване на природата се отнася също до земеделските екосистеми. Особено важно е селското стопанство и биоразнообразието да могат да съществуват заедно. Ето защо предложението би било 10 процента от земеделската земя да се направят достъпни за опазване на биологичното разнообразие. Продоволствената сигурност няма да функционира без биоразнообразие.
Но преди Европарламентът да гласува, депутатите трябва да обсъдят предложението за 10-те процента за преразпределение на земеделските земи.