Журналисти: Ердоган използва всички резерви, за разлика от опонента му
Ердоган си е взел поука от допуснатите грешки на предишните избори и този път е използвал всички резерви с избиратели с които разполага. Опонентът му обаче не го е направил, което се отрази и на развоя от вота. Това коментира журналистът Илхан Андай. По думите му Калъчдароглу трябва да подаде оставка като лидер на най-голямата опозиционна партия, защото на местните избори Истанбул ще отиде под ръководството на управляващите. Според журналиста Тайфур Хюсеин още в началото на кампанията Ердоган е начертал „червени линии“, които опозицията не е посмяла да прекрачи.
Ето какво още казаха двамата журналисти:
Тайфур Хюсеин:
Важното в случая е крайният резултат. Това, което Ердоган целеше, го постигна – без значение на каква цена. Основната цел беше да спечели – „с малко, но завинаги“.
Тази „любов не е до неделя, а до гроба“ (цитирам Ердоган). Оттук нататък целта на Ердоган е да управлява, докато има физическата възможност това да се случи.
Самият Кълъчдароглу посочи, че (изборите – бел. ред.) не бяха честни, но относно демократичния процес на изборите опозицията остана с половин уста. Ердоган първоначално начерта „червени линии“, които (от опозицията - бел. ред.) нямаха позицията да прекрачат. Той определи кой да бъде кандидатът, който „да има честта“ да застане срещу него на президентските избори – най-вече, използвайки съдебната система срещу Имамоглу. И виждаме какъв е резултатът – „червените линии“ не бяха прекрачени от опозицията. Може би трябваше да има по-голяма смелост от тяхна страна, за да има по-добър резултат.
Нека си представим каква би била реакцията на световната общност, ако в нощта на 14 май, на първия тур, и на балотажа, Кемал Кълъчдароглу беше казал по-ясно и беше наблегнал, че изборите не са честни, че са се съревновавали на неравна почва. И да поиска отново преброяване на гласовете.
Малко е трудно да се каже, че изборите със сигурност са честни. За да се докаже, че не са, Кълъчдароглу трябва да застане ясно с идеята да докаже, че не са.
Илхан Андай:
Разбира се, че Екрем Имамоглу, дори кметът на Анкара Мансур Яваш – всеки един от тях щеше да „обърне“ Ердоган. Имамоглу беше с потенциал да спечели дори на първи тур.
Направиха се много грешки. Трябва коректно да отчетем това, че Ердоган си взе поуки от първия тур и взе всички възможни резерви, с които той разполага в Турция като избиратели. Докато за Кълъчдароглу – не толкова за него, колкото за партиите, които бяха зад него – има повече резерви, но хората не излязоха.
Реджеп Тайип Ердоган в голямата част от кампанията се държа дори като кандидат на опозицията. Той си позволяваше да приписва негови неудачи от управлението му в последните тежки години на Кълъчдароглу и компания. Самите избори пък бяха проведени от неговата изборна администрация. Затова има и толкова много реакции от опозицията, че изборите до известна степен са опорочени. Но това не влияе на финалния резултат.
Самият Ердоган беше агресивен по време на кампанията, позволяваше си дори клеветнически нюанси в атаката срещу опонента и използваше благи думи само за да напомни на огромния процент „консуматори“ – че той е променил страната. Докато в същото време Кемал Кълъчдароглу водеше една позитивна кампания и някак си по-меко отговаряше на тези клеветнически твърдения.
Целия разговор вижте във видеото.