Общество

Българският език – познаваме ли го и как общуваме чрез него?

От Ани Балджиян Ани Балджиян Водещ

„Преди да направим България, трябва да направим българи", казва навремето книжовникът Иван Богоров. Кога българите започват да се самоопределят като българи и откога има български език? Отговорите от студенти историци от СУ „Св. Климент Охридски“ и техния преподавател.

 

Деян Драганов, докторант по лексикология:

През Възраждането се формират различни течения в българския език. Едно от тях е новобългарското течение, към което принадлежат изтъкнати за времето си просветители – д-р Петър Берон, Найден Геров... Те създават въз основата на източнобългарските говори съвременния български език.

На 24 май правим шествия, не манифастации. Такива шествия съществуват в цяла Западна Европа, в САЩ, и не са тъй характерни за т. нар. бивш Източен социалистически блок. Няма заложена идеологическа програма. Това са шествия на знанието, науката, културата.

 

Деяна Димитрова, студент по история, първи курс:

На мен лично никога не ми е било сложно да усвоявам граматическите правила, не съм срещала никога трудности. За пълния и краткия член на мен ми е било най-лесното – просто се замества с „той“ и „него“.

Арменският летопис свидетелства, че 24 май се чества за първи път през 1813 година в Шумен от гагаузи. Ключовият момент е през 1851 година в Пловдив по инициатива на Найден Геров.

 

Петко Тонов, студент по история, първи курс:

Особено за пълния и краткия член – това е специфичната разлика между обект и субект. Тя трябва да се запази. Аз също никога не съм имал трудности с това нещо.

Тези шествия (на 24 май – бел. ред.) са по образ на нещо съвсем различно от тези през социалистическо време. Те са по образ на литийните църковни шествия.

 

 

Целия разговор вижте във видеото.