Българският език – познаваме ли го и как общуваме чрез него?
„Преди да направим България, трябва да направим българи", казва навремето книжовникът Иван Богоров. Кога българите започват да се самоопределят като българи и откога има български език? Отговорите от студенти историци от СУ „Св. Климент Охридски“ и техния преподавател.
Деян Драганов, докторант по лексикология:
През Възраждането се формират различни течения в българския език. Едно от тях е новобългарското течение, към което принадлежат изтъкнати за времето си просветители – д-р Петър Берон, Найден Геров... Те създават въз основата на източнобългарските говори съвременния български език.
На 24 май правим шествия, не манифастации. Такива шествия съществуват в цяла Западна Европа, в САЩ, и не са тъй характерни за т. нар. бивш Източен социалистически блок. Няма заложена идеологическа програма. Това са шествия на знанието, науката, културата.
Деяна Димитрова, студент по история, първи курс:
На мен лично никога не ми е било сложно да усвоявам граматическите правила, не съм срещала никога трудности. За пълния и краткия член на мен ми е било най-лесното – просто се замества с „той“ и „него“.
Арменският летопис свидетелства, че 24 май се чества за първи път през 1813 година в Шумен от гагаузи. Ключовият момент е през 1851 година в Пловдив по инициатива на Найден Геров.
Петко Тонов, студент по история, първи курс:
Особено за пълния и краткия член – това е специфичната разлика между обект и субект. Тя трябва да се запази. Аз също никога не съм имал трудности с това нещо.
Тези шествия (на 24 май – бел. ред.) са по образ на нещо съвсем различно от тези през социалистическо време. Те са по образ на литийните църковни шествия.
Целия разговор вижте във видеото.