Свят

Природозащитници водят борба за запазване на естествените хабитати

От Теодор Тодоров Теодор Тодоров Международен редактор

Голям железопътен проект на полуостров Юкатан в Мексико трябва да стимулира икономическото развитие в един от най-бедните райони в страната.

Той е ярка илюстрация на конфликта, изправил човека срещу природата. Районът Калакмул, където някога маите са имали голям град, може да се похвали с необикновен животински и растителен свят, но учени и еколози са загрижени, че проектът ще навреди на уникалните екосистеми наоколо.

Свръхуловът на риба по целия свят е довел до унищожаване на видове в райони, които някога са процъфтявали.

На Бахамските острови природозащитници се грижат за спасяването на раковината – морски охлюв, който е в центъра на хранителната култура, икономиката и идентичността на островната държава.

Прекомерният улов в Сенегал е довел до изчезването на белия групер – вид риба.

Тези примери показват, че дивата природа се конкурира с човека. И тя е големият губещ, твърдят природозащитниците.

Ние се справяме много зле със защитата на биоразнообразието. По-добре да променим начина си на живот, иначе ще имаме големи проблеми. Изяждаме местообитанията за градско развитие, за производство на нефт и газ, за дърводобив. И ще страдаме от това.

Лорън Маккейн – анализатор от "Пазители на дивата природа" САЩ

Международната конференция за биоразнообразието в Монреал миналия декември договори ефективно опазване на една трета от световните суша, океани и крайбрежни води.

Но обезлесяването на видове, еволюирали в продължение на векове, не може да се замени лесно.

Биоразнообразието е мрежа на естествения живот. Не са само животните, растенията, дърветата. Има много близки връзки между тях. В затворената мрежа виждате как тревите изхранват зайци и канадски рисове, но също така ни помагат. Услугите, които биоразнообразието предоставя, може да ни осигурят чиста питейна вода. Нашите национални гори, където много видове са защитени, осигуряват чиста вода на 60 милиона души всяка година.

Лорън Маккейн – анализатор от "Пазители на дивата природа" САЩ 

Световният ден на биоразнообразието има за цел да намери начини, по които хората могат да възстановят устойчиво увредените местообитания, като мангрови гори, които не само защитават крайбрежните райони, но и насърчават развитието на дивата природа.