Европа

Отбелязваме Деня на Европа

От Габриела Беличовска Габриела Беличовска Международен редактор

Отбелязваме Деня на Европа. На тази дата през 1950 г. Робер Шуман – тогава външен министър на Франция, произнася историческата си реч, в която призовава европейските държави да загърбят военното си минало и да продължат заедно напред, обединени от идеята за мир. Именно „Декларацията на Шуман“ поставя началото на общността, която днес наричаме Европейски съюз.

Преди точно 73 години 6-те най-силни държави в следвоенна Европа се обединяват около два основни принципа – мир и солидарност на континента.

На 9 май 1950 г. външният министър на Франция – Робер Шуман, произнася реч, която поставя началото на европейската интеграция. „Декларацията на Шуман“ предлага на няколко държави да оставят на заден план производството на муниции за армиите си и заедно да добиват въглища и стомана.

 

Обединението на Европа няма да стане изведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо създават усещане за същинска солидарност. Обединението на европейските нации изисква вековното противопоставяне между Франция и Германия да бъде преодоляно. Всяко действие трябва, на първо място, да се отнася до двете страни.

Робер Шуман, министър на външните работи на Франция

Година след предложението на Шуман – Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Нидерландия и Франция подписват Договора за създаване на Европейската общност за въглища и стомана – предшественика на днешния Европейски съюз. В сянката на Студената война обединените държави постепенно се отдалечават от двата световни военни конфликта, които опустошават Европа.

Днес блокът има 27 страни членки, а броят им не се е променял от Брекзит насам. Разногласията за разширяването на общността с държави кандидатки, като Северна Македония и Сърбия например, не липсват. А празникът, с който Европа традиционно отбелязва мира на континента, се провежда в условия на война за втора поредна година.