Икономика

Лихвите по кредитите ще се увеличат, но не двойно, категоричен е експерт

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Задължението банките да увеличат резервите си може да се отрази по два начина върху потребителите, от една страна повишението за изискването за задължителните минимални резерви би могло да даде резултат в повишението на лихвите.  Това коментира в студиото на Euronews PrimeTime финансовият анализатор Иван Стойков. Според него това би се отразило основно върху лихвите по кредитите. Според него друг възможен сценарий е тези мерки да се отразят върху размера на таксите за банкови услуги.

Повишаването на изискването за минимални задължителни резерви ще изиска от банките да заделят малко по-голяма част от наличния ресурс, с който те разполагат под формата на резерви. Това, естествено, е своеобразен разход за тях и той трябва да бъде компенсиран под някаква форма. Бих искал да обърна внимание, че има още една хипотеза – може да няма никакво отражение нито върху лихвите, нито върху таксите, защото към момента нашата банкова система е много добре капитализирана, в добро ликвидно състояние е.

Иван Стойков, финансов консултант

По думите на Иван Стойков наличният ресурс на банките у нас е достатъчно голям, за да не затрудни банките да успеят да заделят още някаква час от него под формата на резерви. Това обаче си е на ниво банка и всяка банка сама ще прецени как това се отразява върху нейното състояние и дали ще наложи корекции по лихви или банкови такси, обясни още той.

Изискването за по-високи минимални задължителни резерви е за всички банки и този размер, който БНБ определи е задължителен за всички банки, каза Стойков. Лихвите по кредитите няма да останат непроменени, но няма да се увеличат двойно или тройно, категоричен е експертът.