Д-р Канов: Думата „работа“ произхожда от корена „роб“, да има и ден на мързела
Отделните членове на нашето общество са враждебни един към друг - пълни с подозрение, недоверие, омраза, завист и др. Обстоятелствата в социалния ни живот са такива, че хората губят човечността си, особено като прибавим нарастването на алкохолизма и други патологии.
Това каза в студиото на Euronews Bulgaria психиатърът-писател д-р Любомир Канов.
„Проблемът не е само в България. Хората никога не са живели толкова добре и никога не са били толкова нещастни“, добави политологът Юлий Павлов.
Според д-р Канов, понякога човек изпада в грешка постоянно да сравнява себе си с други - ситуации и хора, които той идеализира. Това го прави дълбоко нещастен, особено ако притежава българския манталитет винаги да гледа в чинията на другия. Така спрямо големия свят се чувства унизен.
Има неудовлетвореност у много хора, които не се чувстват реализирани. Имали са по-големи амбиции, учили са за нещо повече, а не могат да намерят достатъчно творческа работа, допълни Павлов.
Трудът се изменя постоянно. Вчера се е променил с изкуствения интелект. Той винаги се е променял и винаги е имало хора, които изпадат зад борда. Всъщност думата „работа“ произхожда от корена „роб“ или „раб“. Нека да има и ден на мързела, аз това призовавам.
По времето на социализма на 1 май трябваше да се явим на някакъв сборен пункт, да потеглим в някаква колона на манифестация и при първа възможност да се скатаем и да седнем в близката кръчма да се почерпим.
Най-яркият ми спомен е от 1 май 1990 г. Тогава от синдикат „Подкрепа“ организирахме първото свободно честване на 1 май от години. Хората се събраха доброволно и направихме един митинг пред БНБ. За мен това беше светъл 1 май - хората си го върнаха след като комунистите си го бяха присвоили.
Забелязваме как повече или по-малко хората си вършат работата, изпълняват си задълженията, макар и да не са много доволни, но политиците започнаха да се провалят. Те не си изпълняват основното задължение - да сформират правителство, каза още Павлов.
Аз давам прогноза от 51%, че ще има правителство. Но пак се връщам към загубата на доверие на българина към другия българин. Това се изразява и в парламента, където говоренето изразява националния манталитет. Неспособността да се разбере главното от огромна част от тези депутати, допълни д-р Канов.
Аз давам може би около 50 и 60%. Началото на този парламент е по-добро отколкото очаквах. Хора, които не си говорят започнаха да го правят. Дори това да не доведе до правителство в този парламент е начало на вземане на завоя, включи се Павлов.
Вижте цялото интервю във видеото.