Андрей Ковачев: Само 3500 официално са се обявили за българи в РСМ, но 100 000 получиха гражданство
Външният министър на РС Македония Буяр Османи беше на посещение в Европейския парламент и отговаряше на въпроси на комисията по външна политика. Той се стараеше да каже, че тази дискриминация срещу българите ще се преодолее и има план за това. И въпреки, че са много малко според официалното преброяване - едва 3500 души, трябва да бъдат интегрирани в обществения живот.
Това каза пред Euronews Bulgaria евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев.
Това е много добре, но има едно много голямо разминаване - исторически на географската област Македония по всички източници, които съществуват на този свят се знае, че мнозинството от населението са били българи. Една част от наследниците на македонските българи заради нерадостната им съдба в титова Югославия, с много терор, насилие и дискриминация се самоопределят като етнически македонци. Това е тяхно право, но нямат право да променят самоопределението на починали хора и нямат право на дискриминация на тези, които продължават да се самоопределят като българи.
В България само за последните десетина години над 100 000 са получили българско гражданство по произход. Това означава, че са доказали с документи, че са наследници на македонски българи.
Османи е един от малкото, които искат да има напредък по отношение на българите и българската история. Моят призив е към управляващите и опозицията там да преодолеят разединението и дискриминацията, която е налагана там през последните десетилетия. Записалите се малко над 3500 души като българи в официалното преброяване са тези смели хора, които въпреки дискриминацията и говора на омразата са имали смелостта открито да заявят своята идентичност. Това им носи много негативи. Двамата председатели на клубовете в Битоля и Охрид бяха подложени на личностни атаки, обвинения от прокуратурата, че те били насаждали омраза, а истина е, че те са обект на омраза и няма кой тях да защити. А наследниците на македонските българи са стотици хиляди. Говорим за историческите източници, които би трябвало да залегнат в работата на академичната комисия по договора от 2017 г. Всички те говорят едно и също - както османските архиви, така и дипломатическите документи на различни държави - че населението е българско.
Македонските българи трябва да бъдат част от обществено политическия живот на РС Македония, да бъдат интегрирани в администрацията - в местната власт, на национално ниво, в прокуратурата, полицията, журналистите, академичната общност и т.н. Само тогава ще можем да кажем, че има подобрени, засега не виждаме такова.
Това означава, че част от политическия елит не желае европейска интеграция. Може да идем и по-нататък и да видим дали има т.нар. „дълбока държава“, която на времето Любчо Георгиевски казваше, че пречи за по-близкото сътрудничество между България и Македония.
За да тръгне процесът на присъединяване към ЕС трябва да бъде променена конституцията и българите да бъдат приети като държавотворен народ. Не е при нас инициативата да налагаме вето и каквото и да било, защото не е започнал процесът на водене на преговори. Френското предложение включва още спазване на договорите с двата протокола - там са и учебниците, и общото честване на нашата история, и всички стъпки за преодоляване на омразата и дискриминацията. Това е комплексен въпрос, не само едно формално вписване на българите в конституцията.
В РС Македония се очакват избори и сега управляващи и опозиция се надпреварват кой повече да се бие в гърдите, че е защитник на македонската идентичност срещу българите. Много е неприятно, че елитът на РС Македония все още припознава като държавна идеология за съществуването си титовата интерпретация на историята от времето на комунизма, която е изключително антибългарска и не отговаря на историческите факти.
Вижте цялото интервю във видеото.