Общество

Машинистите на дерайлиралия влак в Хитрино влизат в затвора (обновена)

От Анелия Джамбазка Анелия Джамбазка Репортер

Върховният касационен съд потвърди присъдите на машинистите Димитър Михнев и Радослав Петков за влаковата катастрофа в Хитрино, при която загинаха седем души. Те получиха съответно 15 и 10 години затвор.

Димитър Михнев научи от репортер на Euronews Bulgaria за решението на съда. Той и Радослав Петков са признати за виновни за това, че на 10 декември 2016 г. при управление на товарен влак са нарушили правилата за движение – навлезли в гарата със 78 км/ч, като не изпълнили указанията на предупредителния семафор, който указвал готовност за намаляване на скоростта до 40 км/ч. Не се подчинили и на сигнала на входния семафор, който разрешавал влизане с 40 км/ч, с готовност за спиране. В резултат последвало дерайлиране, повреждане на вагонцистерни, изтичане на газ пропилен и взрив.

Така по непредпазливост са причинили смъртта на седем души, тежки телесни повреди на четирима и средни телесни повреди на 10 души. Деянието е квалифицирано като особено тежък случай. 

От присъдите ще им бъдат приспаднати годините, в които се е водело делото, съобщи адвокатът на пострадалите от Хитрино Николай Димитров. На Михнев му е наложена и забрана от 17 г. да управлява железопътно превозно средство, а на Петков - 12 г. 

 

Толкова много години се проточиха тези дела. Да, машинистите имат право на защита, това е тяхно право, но фактите бяха безспорни още самото настъпване на събитието, а именно основна причина е невниманието на двамата машинисти, които са влезли в гарата с два пъти над допустимата скорост и са предизвикали този инцидент.

адв. Николай Димитров – защитник на пострадалите

Влакът е пътувал по направление Бургас-Русе и е съставен от два локомотива и 26 вагон-цистерни, превозващи 700 тона пропилен и 130 тона пропан-бутан. Заради ремонт на железопътната инфраструктура разписанието било променено и композицията трябвало да изчака на гара Хитрино преминаването на пътнически влак. Двамата подсъдими обаче не били уведомени за това и смятали, че се движат по обичайния график – без навлизане в отклонение и без престой в Хитрино. Димитър Михнев преминал през предупредителния семафор, като не изпълнил задължението да намали преди достигане до входния семафор.

От своя страна помощникът му Радослав Петков не обявил ясно и високо сигнала така че колегата му да възприеме съобщението. Едва след силно разклащане на влака Димитър задействал електрическата спирачка, без обаче да използва „екстрено спиране“. Намаляването на скоростта не било достатъчно за безопасното навлизане композицията в отклонителния коловоз.

Един от изводите в техническите експертизи е, че железният път и съоръженията в гара Хитрино, макар и недобре поддържани, са били технически изправни. Магистратите счетоха и че пътят не е в пряка причинна връзка с настъпилия инцидент. Те са категорични, че причината за произшествието е високата скорост при навлизане и неспазването на светлинната сигнализация.