Д. Събев: Дълговият товар не може да бъде разрешен без толериране на инфлацията | Биз(д)нес, 22.02.2023
“Светът е много различен, има силно задлъжнели държави и такива, които имат ниски нива на дълг спрямо БВП. Не правим добра услуга на данните ако ги уравняваме, но действително има тенденция за силно увеличаване на дълга от 2019-та година насам. А в САЩ, правителствиения дълг е нараснал с над 6 трилиона долара. Казано по друг начин това са 6 хиляди и 300 милиарда.” - така икономистът от БАН Димитър Събев, коментира главоломното наратвсване на частния и пулбичен дълг след 2019 г.
За Събев подобна тенденция има и в еврозоната, където дългът е нараснал с над 1.6 трилиона евро по време на пандемията от Ковид. Въпреки ясния тренд, в последно време се наблюдава спад на нивата на световния правителствния дълг спрямо БВП.
Има няколко фактора, силният долар определено е много важен такъв. Преизчислени в долари, дългът на другите страни олеква. Това е едно леко маскиране. Една неприятна тенденция е ролята на инфлацията. Има конспиративни теории, че дълговият товар, който се трупа не може да бъде разрешен без толериране на инфлацията.
Трябва ли дългът да бъде стигматизиран, къде е раликата между дълговото робство и инвестициите и върху кого пада товарът от задлъжняването? Вижте повече във видеото.