Ръжда, бетон и стомана – каква ще бъде съдбата на неработещите лифтове на Витоша?
Неработещи лифтове, недоволни скиори и планинари. Такава е ситуацията в планина Витоша. Съдбата на инфраструктурата в планината е в ръцете на новите народни избраници, които единствено могат да променят закона за строителните дейности в природния парк и да подновят неработещите лифтове. Юлиян Стоянов разказва.
Проблемът с неработещите лифтове на Витоша е от години.
Към момента в парка работят три от общо 12 съоръжения.
През годините периодично темата се повдига, създава шум за известно време и след това всичко продължава по старому.
Това са кадри от откриването на Драгалевския лифт през 1956 г. Спира да работи през 2017. Той е най-старият лифт в България. А така изглежда днес. Пустее, а навсякъде има само ръждясали ламарини и бетон.
От администрацията на „Витоша ски“ признават, че кабинковия лифт има нужда от ремонт. Това е един от най-удобните начини посетителите на планината да стигнат до Алеко.
За съжаление, вече е прекалено амортизирана кабината и не можем да разчитаме постоянно на нея, тъй като не отговаря на съвременните изисквания за подобен тип съоръжения. Категорично може да е много по-достъпно. Имаме двумилионен град отдолу и да имаме само една кабина, която да може да се използва.
Светослав е с приятелите си от Израел. Казват, че няма друга такава европейска столица с богата природа, но в същото време да е толкова недостъпна.
За 35 минути до тук. Да не можем да караме и да има само някакви стари лифтове, които са опасни е безобразие. + не може тука един паметник на ръждясали лифтове. Драгалевци има възрастни хора, болни хора искат да дойдат на Витоша, да подишат въздух.
Затова Христомир не използва нито лифтове, нито кола или пък градски транспорт.
Това е прекрасен дебат за следващия кмет, задават се избори, нека всеки си каже позициите и хората ще изберат какво трябва да се прави с тази планина.
Президентът Румен Радев се зае да решава и дългогодишния проблем с неработещите лифтове, въпреки че той касае по-скоро изпълнителната и законодателна власт, a не президентската институция. Той описа казуса като “символ на безхаберие и безсилие”.
Витоша по-скоро се превръща в един музей на затворени, ръждясали лифтове и съоръжения.
За сериозни инвестиции обаче е нужно да се приеме новият план за управление на природния парк "Витоша", който е под шапката на Министерството на земеделието и горите. Настоящият е изтекъл и не се позволява ново строителство в парка, а само подмяна на съоръжения в съществуващи трасета, стъпки и капацитет. Концесионерите твърдят, че лифтовете не могат да се поправят с ремонт, а да бъдат построени отново.
За Euronews Bulgaria Юлиян Стоянов.