Иран и Саудитска Арабия подновиха отношения с посредничеството на Китай
През изминалата седмица светът стана свидетел на важен дипломатически пробив. След 7 години замразени отношения, Саудитска Арабия и Иран възстановиха връзките си благодарение на посредничеството на Китай. Събитията коментира политическият анализатор и бивш асистент на държавния секретар на САЩ - Джоел Рубин.
През 2016 г. Иран и Саудитска Арабия прекъснаха дипломатически отношения, след като ирански протестиращи щурмуваха саудитското посолство в Техеран след екзекуцията на шиитския духовник Нимр-ал Нимр в Саудитска Арабия. След месеци на медиаторство от страна на Китай, тази седмица двете Близкоизточни държави успяха да постигнат консенсус и да подновят отношенията си. Пробивът се счита за голям успех за Китай в ролята му на посредник в региона на Залива.
Забележителен момент е деескалацията на напрежението между Иран и Саудитска Арабия, тъй като в продължение на няколко години те бяха в пряк конфликт, както и в непряк конфликт в други части на Близкия изток. Намаляването на насилието, което наблюдаваме в Йемен, Сирия, Ирак, Ливан, между Иран и Саудитска Арабия, е от полза не само за хората в региона, но и за света.
Отворени ще бъдат посолствата на Саудитска Арабия и Иран съответно в Техеран и Рияд. Ще бъдат подновени полетите между двете държави, взаимните пътувания на официални делегации и представители на частния сектор. Ще бъде улеснено издаването на визи за гражданите.
Смятам, че това, на което сме свидетели в момента, е естествената динамика на Близкия изток, в който вече няма американско военно присъствие в силна форма в Ирак, Афганистан, в Сирия. Това означава, че страните от региона търсят начини да развиват интересите си. Но не става дума за забравяне на Щатите. В това споразумение няма нищо, което да казва, че Саудитска Арабия вече не е съюзник на Съединените щати, нито партньор на Съединените щати по много въпроси.
Отношенията между двете съседки, разделяни от Персийския залив, са на приливи и отливи от близо 4 десетилетия. Затова и постигнатият резултат се разглежда от анализаторите с доза съмнение. Със сигурност обаче се наблюдава разместване на фигурите по шахматната дъска в Близкия изток. От една страна ход напред прави Китай, а от друга – ход назад дават САЩ, които постепенно намаляват присъствието си в региона.