Добро Утро, Европа

Иран и Саудитска Арабия подновиха отношения с посредничеството на Китай

От Лора Карамфилова Лора Карамфилова Международен редактор

През изминалата седмица светът стана свидетел на важен дипломатически пробив. След 7 години замразени отношения, Саудитска Арабия и Иран възстановиха връзките си благодарение на посредничеството на Китай. Събитията коментира политическият анализатор и бивш асистент на държавния секретар на САЩ - Джоел Рубин.

През 2016 г. Иран и Саудитска Арабия прекъснаха дипломатически отношения, след като ирански протестиращи щурмуваха саудитското посолство в Техеран след екзекуцията на шиитския духовник Нимр-ал Нимр в Саудитска Арабия. След месеци на медиаторство от страна на Китай, тази седмица двете Близкоизточни държави успяха да постигнат консенсус и да подновят отношенията си. Пробивът се счита за голям успех за Китай в ролята му на посредник в региона на Залива.

 

Забележителен момент е деескалацията на напрежението между Иран и Саудитска Арабия, тъй като в продължение на няколко години те бяха в пряк конфликт, както и в непряк конфликт в други части на Близкия изток. Намаляването на насилието, което наблюдаваме в Йемен, Сирия, Ирак, Ливан, между Иран и Саудитска Арабия, е от полза не само за хората в региона, но и за света.

Джоел Рубин, бивш асистент на държавния секретар на САЩ

Отворени ще бъдат посолствата на Саудитска Арабия и Иран съответно в Техеран и Рияд. Ще бъдат подновени полетите между двете държави, взаимните пътувания на официални делегации и представители на частния сектор. Ще бъде улеснено издаването на визи за гражданите.

 

Смятам, че това, на което сме свидетели в момента, е естествената динамика на Близкия изток, в който вече няма американско военно присъствие в силна форма в Ирак, Афганистан, в Сирия. Това означава, че страните от региона търсят начини да развиват интересите си. Но не става дума за забравяне на Щатите. В това споразумение няма нищо, което да казва, че Саудитска Арабия вече не е съюзник на Съединените щати, нито партньор на Съединените щати по много въпроси.

Джоел Рубин, бивш асистент на държавния секретар на САЩ

Отношенията между двете съседки, разделяни от Персийския залив, са на приливи и отливи от близо 4 десетилетия. Затова и постигнатият резултат се разглежда от анализаторите с доза съмнение. Със сигурност обаче се наблюдава разместване на фигурите по шахматната дъска в Близкия изток. От една страна ход напред прави Китай, а от друга – ход назад дават САЩ, които постепенно намаляват присъствието си в региона.