Добро Утро, Европа

Младежка къща помага на хора с психични проблеми

От Euronews България Euronews България

Над 20% от хората страдат от леки форми на психически разстройства, като депресия, анорексия или паник атаки. Лечението и помощта за тези проблеми се намират трудно. В следващите минути ще ви покажем къща "Скритите лайкове” - едно място, на което младежи с подобни проблеми могат да потърсят помощ и то безплатно. За смелостта да  говорим за това, което често остава скрито - разказва стажант-репортерът Дара Сапунджиева.

 

Те страдат от лека депресия, зависимости, хранителни разстройства. Имат паник атаки. Всички са между 15 и 29 години. Искат да са като останалите - да работят, да общуват, да излизат, да имат нормална връзка. Но не могат. Вероятно сред познатите ви има поне един такъв младеж и едно семейство, което се бори и се опитва да излезе от задънената улица - да имаш дете с лек психически проблем. 

 

По принцип стигмата в повечето аспекти и житейски е базирана основно на липсата на информация. Човек се страхува от това, което не познава.

Албена Дробачка - директор “Скрити лайкове” 

Трудно се преодолява този срам, но тези които успяват да се обърнат за помощ се справят много по-добре от останалите, които бягат от темата, които не искат да споделят. Това не се отнася само за самите младежи, семействата също понякога не искат да признаят проблема и да потърсят помощ. 

Елка Божкова - клиничен психолог 

Албена Дробачка и Елка Божкова са част от екипа на младежка къща “Скрити лайкове”. Първото място в България, което оказва помощ на младите хора с депресия или паник атаки, например, които искат да живеят нормално. Тук те могат да получат както подкрепа за преодоляване на проблема, така и безопасно пространство, където да споделят какво ги тревожи. У нас все още няма статистика и никой не знае колко всъщност са младежите с леки психически разстройства. 

 

Когато не търсят помощ, те не могат да поемат живота си в свои ръце, да си изкарват хляба, да излизат сами, да си намират приятели и всъщност преодолявайки психичното разстройство биха могли да си осигурят този пълноценен живот, но за да го преодолеят, те първо трябва да признаят, че има такъв. 

Елка Божкова 

Едно от сериозните притеснения родители, които гледат млад човек с психичен проблем и той вече е на 28-29 години, те пък наближава 60 или 60 и няколко годишна възраст, един от основните страхове, които ни споделят са точно такива: “след мен, той какво ще прави?” и тука сме ние да го научим да прави някакви основни, базови неща, фундаментални неща в социален и битов аспект така като да може да се справи и сам.

Албена Дробачка 

В къщата младежите участват в симулационни ролеви игри, които им помагат както да преодолеят своите страхове, така и да изградят увереност в подготовката им за реализиране на пазара на труда.

 

Правили сме писане на мотивационни писма, на CV-та. Също сме правили и като ролеви игри тип “ние сме работодатели, едните са работодатели, другите са хора, които се явяват на интервю, после сменяме ролите”. Например, един клиент сподели, че всъщност той иска да работи в магазин, иска да работи с клиенти, няма проблем в това да се вижда с хора, но всъщност проблемът му е, че няма да се справи с касовия апарат или че ще обърка нещо на касата и следователно дори веднъж правихме импровизиран магазин тук, с който работихме, купувахме си неща, един беше купувач и разигравахме как да върне ресто, колко трябва да върне.

Веселина Паскалева

Освен индивидуални и семейни консултации, младежката къща подготвя разнообразни групови терапии, включващи дейности със спорт, изкуство, музика, градинарство, а понякога активностите излизат извън стените на къщата като занимания с животни, посещения на галерии и планетариум.

 

Груповите дискусии протичат във формат по скоро те да дойдат, да разкажат какво им се е случило през последните дни, когато не сме имали занимания, когато не сме се  виждали скоро. Обсъждаме какви са им евентуалните страхове, какви са пречките  всъщност те да започнат работа или отношения в семейството, отношения с близки и приятели също е доста актуална тема. Вече започваме да говорим и за друг тип отношения - любовни, създаване на семейства, създаване на по-близки връзки. В арт терапиите отново се опитваме чрез изкуство, чрез цветове или чрез изработване на  нещо с ръце, да предадем емоции и чувства.

Веселина Паскалева

Често бивши пациенти на къщата, които вече са излекувани, се връщат като гост-лектори, за да споделят с останалите за своя опит по пътя на лечението и бъдещата кариерна или образователна реализация.

 

Всъщност има начин във всеки един конкретен случай човек да съхрани отношения с хора приятелства, да придобива образователни степени и да се справя с отделна работна позиция. Разбира се с по-доброто овладяване на болестта това се случва при хора с психични проблеми, те да не ги подтискат, а напротив - да ги демонстрират. Това вече е част от нашата работа да ги обучаваме да не демонстрират проблемите и симптомите си, а напротив - да демонстрират талантите си и успешното си справяне.

Елка Божкова

Всеки месец младежката къща “Скрити лайкове” организира по 2-3 пъти дни на  отворените врати, където младежите, техните родители и работодатели могат да получат повече информация за справяне с психичните проблеми и наставничество за бъдеща реализация на пазара на труда.

За Euronews Bulgaria - Дара Сапунджиева.