От 2024 г. България ще получава газ през LNG терминала в Александруполис
От 2024 г. България ще получава газ през терминала в Александруполис. Това стана ясно след като енергийният министър Росен Христов и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов инспектираха дейностите по изграждането му. Българският газопреносен оператор притежава 20% от терминала.
С пускането на съоръжението в експлоатация ще бъдат осигурят нови количества газ на конкурентни цени за пазарите в региона, както и ще се подобри тяхната ликвидност.
Владимир Малинов подчерта значимостта на инфраструктурата за България и страните от Югоизточна Европа. „Терминалът в Александруполис ще осигури нови количества газ на конкурентни цени за пазарите в региона и ще подобри тяхната ликвидност“, подчерта той при инспекцията, цитиран от БГНЕС.
„Новият капацитет за съхранение и регазификация на втечнен газ е важен и за производителите на LNG и ще позволи да се избегнат претоварвания на LNG инфраструктурата и липсата на слотове в региона, на каквито бяхме свидетели през 2022 г.“, добави Малинов.
„Очакваме от следващата година да можем да доставяме годишно по 10 танкера втечнен природен газ през тази инфраструктура“, коментира при проверката министърът на енергетиката Росен Христов. Това количество представлява около една трета от потреблението в страната.
Изпълнителният директор на Булгартрансгаз обърна внимание и на синергията на терминала с проекта за разширение на газовото хранилище Чирен. „Наличието на достатъчен капацитет за съхранение на газ е ключово за увеличаване на доставките на LNG и диверсификацията в региона“, подчерта той.
„Независимата система за природен газ Александруполис“ е с проектен капацитет за регазификация от 5,5 млрд. м³/ природен газ годишно. Капацитетът за съхранение на LNG на съоръжението е 153,500 хил. м³. Сред потенциални източници за доставка са страни, производители на втечнен природен газ като Алжир, Катар, САЩ и др.
Освен Булгартрансгаз, акционери с по 20% в проектнaта компания, изграждаща терминала, са гръцкият газопреносен оператор DESFA, Gaslog Cyprus Investment, DEPA Commercial и г-жа Елмина Копелузу. Акционерите взеха окончателното инвестиционно решение за проекта в началото на 2022 г., а строителството започна през миналото лято.