Euronews Primetime

12% повече български кандидат-студенти в чужбина

От Euronews България Euronews България

Засилен интерес към образование в чужбина и тази година отчитат консултантски агенции у нас. С почти 12 %  са се увеличили българските кандидат-студенти, желаещи да учат висше образование в чужбина.

 

Ния Пантева е учила в университет в  Холандия. Тя твърди, че България е страната, в която иска да се развива и  че обучението навън е прехвалено.

 

В България има университети, които ти предоставят същата възможност, за същите пари и си близо до семейството си.

Ния Пантева, студент

Все повече обаче стават кандидат-студентите с планове за обучение зад граница. Водещ в класацията за най-предпочитан език остава английския, след него се нареждат немският и испанският.

 

Великобритания остава атрактивна атрактивна и за висше образование, но категорично ефектът на Брекзит го усещаме вече втори сезон. И водеща дестинация за продължаване на образованието след завършване на гимназия остава Нидерландия.

Кристина Божилова, управител на консултантска агенция за кандидатстване в чужбина

Най-желаните специалности тази година са  бизнес и икономика. Има засилен интерес и към точните науки.

Иначе, традиционно архитектура, психология, медии и комуникации са сред основните програми, добавя Божилова.

Консултантските агенции отчитат, за първи път след пандемията, засилен интерес и към летните езикови лагери.

 

Мога да кажа със сигурност, че се завръщаме на нивата на записванията от последния нормален сезон преди ковид 2018, лятото на 2019. Има сериозен спад във възрастта на курсистите, които заминават да учат чужд език в чужбина за първи път и 65% от записаните курсисти към средата на март са на възраст между 8 и 15 години.

Кристина Божилова, управител на консултантска агенция за кандидатстване в чужбина

А Ния не съжалява, че е опитала да следва в чужбина, защото е натрупала достатъчно опит и спомени, които ще ѝ бъдат полезни занапред.

„Образованието в чужбина вече става достъпно за доста хора, които са над средното ниво и желаят децата им да се възползват от всички тези възможности разнообразни, които дава обучението в чужбина“, посочва Таня Илиева, мениджър средно образование.

„В търсене на по-добро образование за това отидох да уча на запад в Холандия. Но впоследствие се оказа, че реално образованието на запад е малко преоценено, може би, нали върлува една приказка в България, която казва, че образованието на запад е много по-добро от образованието в страната“, споделя Ния.