Активни потребители: Трябва да се търсят картелни отношения между търговците
Подходът със сравнение на цените на отделни продукти в различни европейски държави и България не е много благонадежден, защото в различните държави има различни данъци. ДДС у нас е 20% с изключение на хляба, а в много страни е 9, 8, 4, даже някъде и 0%.
Това каза за Euronews Bulgaria председателят на „Активни потребители“ Богомил Николов.
Не трябва да сравняваме конкретните цени, а по-скоро покупателната ни способност. Тогава вече числата хич няма да ни харесат. Но пък ще ни даде да преценим какво е нашето развитие през годините. Представете си, че има инфлация, но и доходите нарастват паралелно, няма да е голяма трагедия или обратното.
Трябва да търсим има ли някакъв вид съглашателство или картелни отношения между търговците, които колективно да извиват ръцете на производителите или има звена по веригата на доставката с господстващо положение.
Както КЗК каза преди време – проблемът с горивата не бил по бензиностанциите, а в търговците на едро. Мисля, че основната задача на правителството е да снабди КЗК с факти и доказателства. Разговорът за надценките е по-скоро контрапродуктивен. Това ще е някакво моментно решение, което в дългосрочен план ще направи повече бели.
Проверките са добре дошли за потребителите, защото изчистват пазара от нелоялни практики, но със сигурност няма да решат проблема с инфлацията. Има недостиг в производството, който поражда покачване на цените, също напечатаните пари през пандемията, а ние сърбаме последствията на това, че пазарът ни е достатъчно конкурентен, колкото други.
Наскоро чух за производители, които в договорите им с веригите имат клаузи, че им се забранява да продават на други цени на конкурентите. Това е класическо нарушение на правилата на конкуренцията. Но не е наша работа да даваме тези данни на КЗК, ощетените трябва да го правят, а не да чакат неволята.
Проблемът с краставиците е показателен – стопаните не засадиха краставици заради високите цени на газа, тъй като не бяха подпомогнати от държавата. Помощите отидоха за „Лукойл“, мобилните оператори и кой ли още не. И сега обвиняваме търговците за скъпите краставици, а просто краставици няма. След спирането на вноса от Турция очаквам повишение на цените на доматите, защото просто няма откъде да ги вземете.
Фиксираните надценки ще доведат до още по-голямо намаляване на малките магазинчета. Големите вериги могат да издържат дълго време с малки надценки, но малките магазинчета колко ще издържат? Да не стане така, че да постигнем обратен ефект.
Глобите за нелоялни практики трябва да се обвържат с оборота, за да нямаме една и съща санкция за гаражче и мобилен оператор.
Вижте цялото интервю във видеото.