Общество

Краставиците в Бургас стигнаха 8 лева за килограм

От Euronews България Euronews България

Само за седмица краставиците поскъпнаха с 30%. В Бургас един килограм вече се продава за 8 лева- сумата невъзможна най-вече за пенсионерите.

„Невъзможно е. Даже и една краставичка няма да купя. Гледаш минаваш, магданоза вече е 1 лева, лука е 1,20. Какво да кажа. Магданоза е от 50, 60, 80 и 1 лев. Какво да говорим повече“, споделя Катя Иванова, която е пенсионер.

Катя е отделила дребни пари за зеленчуци с които да сготви храна за себе си. Купила тиквички, зелени чушки и малко кайма. Пари за друго не останали.

„Тиквичките едната ще я изпържа, другите две ще ги нарежа, ще ги напълня с малко кайма и за два дена да имам ядене. За това платих 14 лева и 26 стотинки. За три тиквички, седем чушки и 300 грама кайма“, продължава тя.

Катя споделя, че пенсията не и достига за продукти от първа необходимост и рядко успява да си купи десерт, например.

„Без една стотинка да спестя примерно. Като платя телефона, като платя тока, водата, телевизията, и това е. За удоволствие не! Ако ви кажа, че 20 години не съм ходила на кино“, не крие тя.

Пенсионерите, които успяват да си напазаруват хубав обяд са малцина, и са само тези, на които някой помага.

„Имам щерка и ме оправя. Живея с нея и ме гледа. Виж каква съм дебеличка. До никъде няма да стигна, ако разчитам на пенсия. Ще умра гладна, ще стана вейка. Щерката ми даде 20 лева, парите не са проблем, дава ми и пазаря. И тя пазари“, откровена е Станка Маджарова.

Ръстът на цените на продуктите се дължал на поскъпването на всичко останало, обясняват производителите. Като например надника на работник в оранжерията, цената на тока и водата за поливане на зеленчуците.

„Обаче идват в оранжериите и ми правят пазарлък. Искат на 50 стотинки, на 40 стотинки. Пък не мислят, че аз на тези 40 стотинки нямам печалба и 20 стотинки, на тези 40 стотинки. Значи аз съм съгласна на 80, на 1 лев да дойдат в оранжерията да ги дам на едро. Да не идвам тук да ги продавам на дребно, по една салатка, по две салатки по 1 лев“, споделя Зайджан Мюмюн.

Ресторантьори изчисляват, че само за няколко месеца поскъпването е нараснало от 25 до 40% и тенденцията е цените да растат още. Но според тях няма основание цената на олиото у нас да превишава 3 лева, например.

„Настоящата цена на таратора поне тук при нас е 3,60. Не виждам как може да расте повече и давам съвети на хората, които тези сезонни изменения, драконовски в цените им правят впечатление, да се насочат към местни зеленчуци“, казва ресторантьорът Георги Мицов.

Търговците обаче споделят, че не могат да увеличат всички стоки за крайния потребител, защото в случая това би довело до отлив на крайния потребител.

„Цена може да се вдигне там, където имате платежоспособно потребление. Има живи градове където това се случва, има и градове като Бургас, където е абсурдно това да се случи. И в момента е някаква борба за оцеляване“, продължава Мицов.

Затова търговци съветват за нови мерки в държавната политика, дори тази на по високо ниво, касаеща мерките на ЕС. Като сваляне на мита например, или дори разрешаване на внос от трети страни.

„Например ние ограничаваме вноса на млечни продукти от Република Турция, спазвайки някакви измислени санитарни правила и норми. А там е три пъти по евтино“, завършва Георги Мицов.