Телескопът "Джеймс Уеб" откри масивни галактики от космическата зора
Тези пикселизирани точки светлина вероятно са галактики.
Астрономи са открили обекти, които изглеждат като масивни галактики, датиращи в рамките на 600 милиона години след Големия взрив. Откритието предполага, че ранната вселена може да е имала бърз звезден път, който е създал големи галактики.
Размерът и зрелостта на тези мега галактики зашеметяват учените. Те са открити с помощта на усъвършенствания космически телескоп "Джеймс Уеб".
"Беше шокиращо, защото някои от тези галактики бяха на 13 милиарда светлинни години и тогава е имало звезди със 100 милиарда слънчеви маси. Това означава, че ние виждаме тези галактики много малко след Големия взрив, само 600 милиона години след него. Знам, че звучи невероятно, но нашата вселена е на 13.8 милиарда години. Гледаме на нея като на детска вселена, тъй като е била само на 5% от своето развитие", казва Иво Лабе, асоцииран сътрудник в Технологичния университет Суинбърн.
Всеки от шестте обекта изглежда тежи милиарди пъти повече от нашето слънце. Само в една от галактиките общото тегло на всички звезди може да е 100 милиарда пъти по-голямо от това на Слънцето, твърдят учените.
"За разлика от Млечния път, който е грандиозна спирална галактика, както е видно от снимките, тази галактика е 30 пъти по-малка. Всички тези звезди са буквално натъпкани в малка област от пространството. Например както ако имате възрастен човек, който тежи 100 кг, а е висок само 6 сантиметра", продължава Лабе.
Откритията, публикувани в списание "Нейчър", показват, че може да има неизвестен досега канал за изключително бързо и ефективно образуване на галактики.
Наблюденията на тези обекти са сред първите набори от данни, изпратени от телескопа "Джеймс Уеб", който струва 10 милиарда долара и бе изстрелян преди малко повече от година.
Изследователите все още чакат официално потвърждение чрез чувствителна спектроскопия, като засега внимателно наричат откритията "кандидати" за масивни галактики.