Масови проверки на БАБХ и КЗП в магазинната мрежа за спекула в цените
Масови проверки в магазините за спекула с цените започнаха екипи Българската агенция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите в Бургас. Инспекторите следят още за заблуждаваща информация в обявите и дали количеството на промоционалните стоки е достатъчно.
Марена е продавач консултант в хранителен магазин от пет месеца. Преди това дълго е живяла в Чехия. Сега ръстът на цените у нас и поскъпналият живот вече я карат да се замисли дали отново да замине за чужбина.
„Десет години бях извън България и когато се върнах, меко казано ми стана зле. Лошо ми стана от цени“, споделя тя.
Наша проверка показа, че само за няколко дни цената на брой яйце на места е достигнала 95 стотинки. Най-евтиното сирене в този магазин например е 9 лева и 90 стотинки за килограм.
„Например каймата поскъпна с 2 лева, 2,50. Всеки ден се качваха различно, и то българските стоки. Вносните толкоз много не забелязвам да се качват, но кашкавалът с 2 лева, с 2 лева скачаше“, продължава тя.
Най-трудно се оказва купуването на продукти от първа необходимост за пенсионерите.
„Едно кисело мляко от най-евтините и едно хлебче ще взема. С 400 лева мога ли, ей сега тока ли, водата ли, всичко...“, казва Мария.
„Много поскъпнаха млякото, сиренето, хлябът не е намален, яйцата да не говорим пък“, добавя друга пенсионерка – Янка.
НАП, Българската агенция по безопасност на храните и комисията за защита на потребителите започнаха масирани проверки за спекула в цените на хранителните продукти
„Всичко по отношение на нелоялни практики на обявените цени. И кампанията е във връзка с високите цени на всички хранителни магазини и супермаркети“, уточнява инспекторът от КЗП Бургас Кристина Касабова.
Проверяват се още обявите за заблуждаваща информация, и дали количеството на промоционалните стоки е достатъчно.
„Тоест цената, която е обявена върху етикета, да не е същата при плащане. Може да има нарушение, когато стоките в насипно състояние в случая когато се изтеглят в присъствието на клиента съгласно член 23 от закона за КЗП, следва да бъде обявена цената на килограм, а не цената 100 грама. Това също е нарушение“, казва Касабова.
„Проверяваме, оглеждаме стоките за сроковете на годност, за условия на съхранение където има специални условия, гледаме етикети на продукта, гледаме продукти, които биха могли да са имитиращи, да не подвеждат потребителя, чакаме сега да видим да влезем вътре документи за произход на тези стоки които сме видели, и записите по хигиената“, казва доктор Етери Заикашвали, гл. Инспектор към БАБХ Бургас.
Проверките във всички обекти в региона ще продължат до края на март.
В същото време министър на земеделието Явор Гечев заяви, че цените на пазара са аномалия и трудно могат да бъдат оправдани.